Od 1. do 4. (razredna nastava)
Svetkovina Svih svetih i Dušni dan
Autor: Tomislav Rogulja, 8. 11. 2015.

U nedjelju, prvoga dana mjeseca studenoga proslavili smo svetkovinu Svih Svetih. Tog dana slavimo sve svece i svetice koje je Crkva proglasila svetima kao i one koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života te su njihove duše ušle u kraljevstvo Božje.

Na svetost smo svi pozvani! Bog ne odabire određene ljude da budu sveti. Sveci su bili obični ljudi poput nas. Ljudi s osjećajima i problemima. Započeli su život kao i mi, ali po nečemu su se više isticali od drugih ljudi. Puno su molili, voljeli su razgovarati s Bogom. Toliko su živjli ideal vjere i Krista da su se nakon smrti preselili u vječnu radost na Nebesima. Željeli su da bude Bog uvijek sretan jer su ga voljeli. Bilo bi predivno da i mi danas sve činimo što bi usrećilo Boga. Njihova je ljubav prema Bogu bila toliko jaka i čvrsta da su mnogi podnijeli mučeništvo i smrt. Sveci nam pokazuju kako biti bliže Bogu i ostati na pravom putu.

Prekrasan primjer slavlja svetkovine Svih svetih pokazali su mladi naše biskupije koji su se okupili u varaždinskoj katedrali. Ondje je održano drugo biskupijsko molitveno – slavljeničko bdijenje pod nazivom „Holywin – Svetost pobjeđuje“ pod geslom „Put svetosti – radost života.“ Prvi dio slavlja predvodio je zbor, a u drugom djelu proslavili su Svetu misu koju je predvodio povjerenik za mlade Varaždinske biskupije, vlč. Tihomir Kosec, u zajedništvu s okupljenim svećenicima.

Dušni dan slavimo drugog studenoga kada se sjećamo svih vjernika pokojnika. Tih dana pohodimo grobove naših dragih pokojnika, iskazujemo im zahvalnost noseći im cvijeće, za njih palimo svijeće, prisustvujemo na misi i molimo za njih. Stojeći pred grobom, sklopljenih ruku na molitvu, naviru razna pitanja. Gdje su oni sada? Da li ovo kraj? Da je smrt kraj, tada bi sve bilo uzalud. Krist nam je svojim uskrsnućem pokazao da je smrt kraj ovog zemaljskog života i prijelaz u novi i vječni život. Bog je sve ljude stvorio i želi da svi ljudi postanu dionici njegove vječne ljubavi u nebu. No, Bog koji neizmjerno ljubi svakoga čovjeka, ne želi ikoga prisiliti na ljubav prema njemu, već poštuje slobodu svakoga čovjeka koji može odbaciti Božju ljubav i odbaciti nebo.

Ovih dana u našoj školi, osobito na satovima vjeronauka, puno govorimo o svecima i njihovima životima. Prisjećamo se i naših dragih pokojnika. Učimo kako im možemo pokazati zahvalnost i ljubav te razgovaramo o smislu našeg života.

Janja Sontor