Pomrčina Sunca
Autor: Mihaela Vrbnjak Grđan, 20. 3. 2015.

Bilo je fantastično! Zadnji dan zime mogla se vidjeti djelomična pomrčina Sunca. To nismo smjeli propustiti. Pomrčina je počela oko 9:30 i trajala dva sata.

Osjećaj je neopisiv! Zadnja ovako velika pomrčina bila je 1999. Na satu razrednika 7.c izašli smo van i gledali u Sunce kroz crno staklo. Važno je znati da se u Sunce ne smije gledati bez odgovarajuće zaštite. Sunčane naočale nisu dovoljne pa je najbolje gledati kroz naočale koje su napravljene baš za to. Tijekom pomrčine može se napraviti projekcija Sunca na papir. Za to je potreban dalekozor sa staklenom lećom. Ove godine su epicentar pomrčine bili Kanarski otoci. Tamo se mogla vidjeti potpuna pomrčina tj. Mjesec je u potpunosti prekrio Sunce. To će se moći vidjeti iz Hrvatske 2082.godine.

Mirta Vučetić, 7c