Od 5. do 8. (predmetna nastava)

Klikom na svakog pojedinog učitelja možete vidjeti sve vijesti koje je učitelj objavio vezano uz svoj predmet i rad u školi ili možete pogledati popis kronološki objavljenih vijesti ispod popisa učitelja.

Individualni razgovori

Predmet _ Učitelji __ Predmet _ Učitelji

Hrvatski jezik

Zdenka Šopar, Ivana Canjuga, Anita Perkov, Martina Špičko   Geografija   Vera HlapčićAlenka BađunBojana Perko

Engleski jezik   Andreja Remar Vidrač, Tina Ivčić, Filip Novosel, Natalija Hranjec   Povijest   Vera HlapćićBojana Perko

Njemački jezik

Natalija Hranjec, Dajana Leich, Marijana Martinec

Glazbena kultura   Ružica Kapitan

Matematika   Nina Prašnjak, Vedana Herman, Dario Maltarski, Elizabeta Borovec   Likovna kultura   Ivan Duić

Fizika   Jelena Bajkovec   Tehnička kultura   Marko Martinec

Kemija   Karmen Holenda, Mihaela Vrbnjak Grđan   TZK   Marinka MakTomica Kanoti

Priroda    Karmen Holenda, Mihaela Vrbnjak Grđan, Valentina Lukić

Vjeronauk

Ljiljana Posavec ZavrtnikSanja MalbašićTomislav RoguljaJanja Fotak

Biologija   Karmen HolendaMihaela Vrbnjak GrđanValentina Lukić   Informatika   Jelena Bajkovec, Dario MijačDanijel Lukić

Sv. Martin i 5 stvari koje možemo od njega naučiti
Autor: Kristina Roginek, 11. 11. 2019.

Sveti Martin rođen je oko 316. u Sabariji, današnjoj Mađarskoj. Njegov otac Talijan doselio se tu kao rimski časnik. Martinov otac nadjenuo mu je ime Martin po bogu rata (Mars). Po očevoj želji i Martin je postao vojnik i časnik.

Jedne studene zimske večeri časnik Martin, nakon dužnosti ophodnje, vraćao se u svoj vojnički tabor, sjeverno od Pariza. Odjednom se uz rub ceste stvorio neki siromah u dronjcima, koji je drhtao od hladnoće i zamoli ga za milostinju. Martin kod sebe nije imao ni novca ni što drugo da mu dade. Tada mu na pamet dođe misao; uzeo je svoj širok časnički ogrtač, mačem odsjekao polovicu i podao promrzlu siromahu.

Kada je Martin doživio susret s Bogom (Legenda pripovijeda da je u noći ugledao Isusa koji je bio odjeven u polovicu njegova ogrtača. I čuo je kako je Isus govorio anđelima: “Martin koji je tek na putu da bude pokršten, odjenuo me ovim ogrtačem.” Tim je riječima Isus zapravo ponovio onu svoju nama iz Evanđelja poznatu pouku: “Što učinite jednom od moje najmanje braće, to činite meni.”)  odlučio se krstiti  i postati redovnik. Nedugo zatim postaje i biskup. Jako su ga voljeli siromasi i nevoljnici kojima je uvijek bio blizak; nešto manje plemići i onaj dio klera koji su – ljubeći bezbrižan život – strogog biskupa smatrali malo odveć zahtjevnim, jer je tražio uzoran život i obrazovanje primjerno službi. Zbog toga je bio izložen klevetama i netrpeljivosti. Sveti i skromni biskup umro je 8. studenoga 397. godine.

Zaštitnik je Francuske, vojnika, konjanika, siromašnih, prosjaka, putnika i vinogradara.

Kratki film o sv. Martinu možete pogledati na:

5 stvari koje možemo naučiti od sv. Martina:

1. Nikad ne znate kamo vas Bog može odvesti u životu – možete prvo biti vojnik, a onda biskup.

2. Ne trebaju vam veliki planovi i strukture da biste činili dobro – siromah se “slučajno” našao na putu.

3. I mačem se mogu činiti dobra djela – npr. presjeći svoj plašt i dati ga siromahu.

4. Koliko god se oko nečega trudili, ljudi vas mogu povezati s nečim desetim – umjesto braniteljem vjere, ljudi vas mogu smatrati vinskim biskupom.

5. Ne možete nekoga suditi po njegovu imenu – ime vam može nekoga podsjećati na rat, a možete biti pravi mirotvorac!

Mladen Milić

Molitva svetog Martina

Gospodine, ako sam i dalje potreban Tvom narodu,

neću izbjegavati trud.

Neka bude volja Tvoja.

Vodio sam dobru bitku dovoljno dugo.

Ipak, ako me, Gospodine, obvežeš da nastavim bitku

u bojnim redovima Tvoje obrane,

nikad neću tražiti izgovor zbog manjka snage.

Ispunit ću sve što si mi povjerio.

Dok Ti zapovijedaš,

ja ću se boriti pod Tvojom zastavom.

Amen.