Edukativni film u Kinu Gaj - Razmisli treba znati stati
Autor: Anita Perkov, 22. 5. 2017.

Dana 18. svibnja u Kinu Gaj prikazan je edukativni dokumentarni film za učenike osmih razreda varaždinskih osnovnih škola, pa tako i 6. osnovne škole.

Autor filma je Robert Knjaz, a naziv filma je ujedno i slogan nacionalne kampanje ,,Razmisli - Treba znati stati''. Svrha filma je upozorenje na opasnosti zloupotrebe alkohola među maloljetnicima te se želi se skrenuti pozornosti na problem učestalog opijanja maloljetnika te njihove sklonosti i navike vezane uz pretjerano konzumiranje alkoholnih pića. U filmu govore vodeći medicinski stručnjaci, roditelji, ali i djeca sama.

Nakon prikazanog filma klinička psihologinja Josipa Gelo pojasnila je učenicima kakve probleme može prouzročiti pretjerana konzumacija alkohola te kako može utjecati na zdravlje organizma. Navela je primjere iz prakse kojima je željela upozoriti učenike da alkohol utječe na sve sfere života pojedinca. Istaknula je da osoba koja počne konzumirati alkohol u pubertetu ima veće šanse da postane alkoholičar kasnije u životu te da je vršnjački pritisak jako velik čimbenik u odluci o konzumiranju alkohola.

Edukativni filmu „Razmisli – treba znati stati“ zamišljen je kao nastavni materijal za edukaciju u sklopu zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim školama.