Kutak za roditelje

Poštovani roditelji ovdje možete pročitati sve važne obavijesti namijenjene roditeljima. Također u podizborniku s lijeve strane dostupni su: Individualni razgovoriKriteriji ocjenjivanjaPrvi dan nastaveUdžbenici!

Parking za roditelje

GMV vas poziva na koncert
Autor: Marija Selak, 20. 11. 2013.

U sezonu jubilarnog, 20. festivala Orgulje Heferer, u sklopu kojeg je dosad održano dvadesetak koncerata širom Hrvatske, uvršten je i koncert mezzosopranistice Nataše Antoniazzo i orguljaša Višeslava Jaklina, koji će u varaždinskom Starom gradu nastupiti u petak, 22. studenoga ove godine.

Festival Orgulje Heferer, u organizaciji Koncertne direkcije Zagreb i Umjetničke radionice Heferer, ustanovljen je 1994. godine prvenstveno u namjeri promoviranja orgulja nastalih u poznatoj Prvoj hrvatskoj gradioni orgulja, harmonija i glasovira. Tvrtka je utemeljena 1849. godine u Grazu, a od 1868. godine njezina tradicija nastavlja se u Hrvatskoj. U Umjetničkoj radionici Heferer izgrađeno je više od 260 orgulja, uglavnom za crkve u Hrvatskoj, Sloveniji, Vojvodini, Mađarskoj i Austriji. Otkad se 1970. godine Radionica specijalizirala za restauriranje povijesnih orgulja baštinske vrijednosti, više od 80 takvih glazbala je u njoj i obnovljeno.

Među njima je i pozitiv iz 1668. godine, štajerskog graditelja Rudolfa Rapoldta, koji je, prema najvišim međunarodnim strukovnim standardima za obnovu povijesnih instrumenata, restauriran 2007. godine. Pozitiv se od 1937. godine nalazi u postavu Kulturnopovijesnog odjela Gradskog muzeja Varaždin, a zahvaljujući njegovoj temeljitoj obnovi, publika ga može doživjeti ne samo kao muzejski eksponat nego i kao vrhunsko, raritetno glazbalo na koncertima koji se povremeno priređuju u ambijentalnom okružju varaždinskog Starog grada.

Koncert u sklopu 20. festivala Orgulje Heferer počinje u 19.00 sati, a u izvodit će se barokna glazba sjeverne Hrvatske, s izborom pjesama iz „Cantilenae chorales pro conventu Warasdinensi“, franjevačkih pjevnika iz 18. stoljeća u Hrvatskoj. Ulaz je besplatan.