Natječaj za priču o dječjem "PRAVU NA ZDRAVU PREHRANU"
Autor: Ksenija Dretar, 13. 9. 2013.

Konvencija o dječjim pravima dostupna svima.

Dječji forum, u svakoj gradskoj osnovnoj školi, raspisuje literarni natječaj s temom  dječjeg prava, koje su izvukli njihovi predstavnici  (VI.OŠ-pravo na dječju prehranu). Na taj natječaj mogu se javiti svi učenici 4.-8. razreda osnovnih škola, neovisno jesu li članovi Dječjeg foruma ili ne. Cilj natječaja je prikupiti literarne radove( igrokaze)  koji tematiziraju dječje pravo koje je dodijeljeno toj školi, dakle kratke priče u proznom, a ne diskurzivnom rodu, koje je moguće dramatizirati i izvesti na sceni. Rezultat natječaja trebali bi biti učenički prozni radovi, priče vezane uz dječje pravo koje je zadana tema. Rok za dovršenje ove faze je  listopad 2013.

Molimo učenike da literarne radove predaju razredniku, učitelju hrvatskog jezika ili pedagogu škole.

Druga faza: Odabir pobjednika natječaja

Nakon zaključenja natječaja, Dječji forumi će,u svakoj školi, od pristiglih radova odabrati najbolji, jedan rad koji je najbolji svojom literarnom kvalitetom i koji je moguće dramatizirati. Prema mogućnosti, neka to bude izbor samih članova Dječjeg foruma, naravno onih koji nisu sudjelovali na natječaju. U izbor mogu se uključiti i profesori, voditelji dječjih foruma i, prema potrebi, drugi djelatnici škole. Nakon odabira  najboljeg rada, organizirat će se podjela zahvalnica svim sudionicima natječaja i priznanja najboljim odabranim radovima, u zajedničkoj organizaciji za sve škole. Ova faza treba završiti do sredine studenog 2013.

Treća faza: Dramatizacija i izvedba odabranog rada

Dječji forumi u školama, na temelju radova odabranih na natječaju osmišljavaju kratku predstavu, dramsku igru u trajanju 15-20 minuta, koja, prema literarnom predlošku, govori o nekoj situaciji koja je vezana uz dječje pravo dodijeljeno toj školi, odnosno Dječjem forumu. Dramska igra može biti oblikovana na najrazličitije načine, pri čemu je osnovni kriterij mašta učenika koji sudjeluju u pripremi i izvedbi te igre. No, svakako, prozni predložak odabran na natječaju, odnosno njegova fabula, trebala bi biti temelj dramske igre. U produkciju ove predstave mogu se uključiti, u slučaju potrebe, i drugi učenici škole, koji nisu članovi Dječjeg foruma.                                                                                                                                                                       Voditeljica Dječjeg foruma: Ksenija Dretar