Vještine

Ovdje možete saznati više o radu učeničke zadruge i drugim kreativnim vještinama u kojima sudjeluju naši učenici.

Domaćinstvo Kreativna grupa Zadruga - smotre Zdravi tjedan

Jubilarni 5. Zdravi tjedan u 6. osnovnoj školi Varaždin
Autor: Anita Perkov, 6. 3. 2017.

Varaždinskom 6. osnovnom školom od 27. veljače do 3. ožujka širili su se zamamni mirisi jer su učenici VI. osnovne škole pokazali da su pravi mali majstori u kuhanju i obavljanju kućanskih poslova.

Šesta osnovna škola već petu godinu zaredom provodi projekt "Zdravi tjedan" čiji je cilj poticati i razvijati zdrave navike kod učenika, učiti ih o važnosti zdrave prehrane i bavljenja sportom, ali i obavljanja kućanskih poslova. Namjera projekta jest potaknuti učenike na samostalnu pripremu obroka. Tema ovogodišnjeg  projekta jest "Brzo, zdravo i ukusno – njemačka i austrijska kuhinja", a ove je godine projekt međunarodnog karaktera s ciljem da varaždinski učenici upoznaju nove kulture i steknu nova prijateljstva. Tako su 6. osnovnu školu Varaždin posjetili predstavnici partnerskih škola iz Njemačke, Austrije, Poljske, kao i iz Pule te Srednje škole Ludbreg.

Svaki dan učenici nižih razreda pripremali su sa svojim učiteljicama zdrave užine. Učenici viših razreda izrađivali su plakate na temu njemačke, austrijske, poljske i hrvatske kuhinje, a svi zajedno međusobno su se natjecali u kuhanju i obavljanju kućanskih poslova. U međunarodnom dijelu natjecanja sudjelovali su i učitelji te učenici iz partnerskih škola. Kriteriji su bili zahtjevni jer su učenici trebali pripremiti i poslužiti zadano jelo, zdravu pizzu ili specijalitete kao što su "Dampfnudel", "Spätzle" i "Schupfnudeln" te imati uredne i čiste radne jedinice. Osim u kuhanju, učenici su odmjerili snage i u kućanskim poslovima kao što su pranje suđa, metenje, zabijanje čavli, šivanje zakrpi i gumba, a cijelo su vrijeme navijači glasno bodrili svoje školske kolege.

Zadnji dan projekta Zdravi tjedan gosti iz drugih škola posjetili su učitelje 6. osnovne škole na nastavi i otišli u posjet gradonačelniku Habušu, a zatim su prisustvovali velikom finalu. Naime, učenici, učitelji i gosti iz Poljske, Austrije, Ludbrega i Pule natjecali su se u kuhanju i obavljanju kućanskih poslova.

U velikom finalu učenici nižih razreda natjecali su se u pripremi zdrave i ukusne pizze, a učenici viših razreda spremali su tradicionalna jela austrijske i njemačke kuhinje. Kuhali su učenici pobjednici svakog dana, kao što su to radili i pobjednici u obavljanju kućanskih poslova. Iako su svi učenici zaslužili pohvalu za svoje kuharske i kućanske majstorije, najbolji majstori bili su učenici 4.b (Patricia Mihaljčević i Hrvoje Fošnar) i 7. d (Sara Garafolić i Danijel Gašparić). Titulu najboljih kuhara odnijeli su učenici 1.a razreda (Vito Fran Škvorc, Ela Roginek, Matej Rožić i Zara Manojlović) te učenici 8. c (Ena Habuš, Renea Andrea Jarnec, Eva Štager i Eva Šafar).

Svi sudionici i gosti pokazali su oduševljenje cijelim tjednom jer su vidjeli i naučili ponešto o zdravoj i uravnoteženoj prehrani i kućanskim poslovima.

Veselimo se Zdravom tjednu i sljedeće godine!

Fotogalerija