Dan informatike

Na VI. osnovnoj školi Varaždin 2011.godine pokrenuli smo Dan informatike – Dan IKT-a, jedinstveni projekt popularizacije informatičkog obrazovanja izvan okvira redovne nastave s namjerom uključivanja šire zajednice u partnerski odnos prema obrazovanju. Projekt je uspješno realiziran svake godine u suradnji s vanjskim suradnicima, profesorima i studentima Fakulteta organizacije i informatike. Svake godine obrađuje se posebna tema, a više o 1., 2., 3. i 4. danu informatike možete vidjeti odabirom pripadnih poveznica u izborniku koji se nalazi ispod ili čitanjem pripadajućih vijesti.

1. dan Informatike
Autor: Mario Stančić, 12. 5. 2011.

Na VI osnovnoj školi Varaždin pokrenuli smo jedinstveni projekt Dan informatike.

Na VI. osnovnoj školi Varaždin pokrenuli smo Dan informatike – Dan IKT-a, jedinstveni projekt popularizacije informatičkog obrazovanja izvan okvira redovne nastave s namjerom uključivanja šire zajednice u partnerski odnos prema obrazovanju.

1. Dan Informatike održali smo 12.5.2011 (s početkom u 16 te završetkom u 18:30 sati) uz sudjelovanje 78 učenika, 12 predavača, nekoliko zainteresiranih učitelja i roditelja.

Danom posvećenom informatici odnosno informacijsko-komunikacijskoj tehnologiji željeli smo kroz način neformalnog/informalnog obrazovanja potaknuti učenike na razmišljanje izvan okvira redovne nastave, upoznati ih s novim tehnologijama te razvijati kritičko mišljenje. Ovaj oblik obrazovanja omogućuje učenicima lakšu razmjenu ideja sa starijim kolegama te stručnjacima s određenih područja. Mogućnosti su velike!

Dan informatike namijenjen je zainteresiranim učenicima od 5 do 8 razreda.

Predavači su sveučilišni profesori s FOI-a Varaždin, apsolventi i studenti smjera Informatika u obrazovanju, bivši učenici (aktivni srednjoškolski natjecatelji), te izvrsni sadašnji učenici.

Program 1. Dana Informatike

Riječ organizatora

Organizator: Mario Stančić, dipl. inf., učitelj informatike

doc. dr. sc. Nina Lipljin, FOI Varaždin

Tema: Egipat - piramide i hijeroglifi

Razotkrivanje egipatskih tajni: piramida i hijeroglifa kroz dostupna informatička rješenja. Kratki prikaz mogućnosti korištenja IKT-a u različitim predmetnim područjima (povijest, matematika, geografija).

Tonimir Kišasondi, mag. inf., FOI Varaždin

Tema: Informatika i otvoreni kod - Neograničen pristup tehnologiji i znanju svima

Kako je pokret slobodnog, otvorenog koda u sprezi sa softwareom i hardwareom omogućio pristup u sva polja informatike svima koji imaju malo dobre volje. Tu dolazimo do druge poante, odgovorom na pitanje zašto bi se netko htio baviti informatikom i koja uzbudljiva nova polja informatike su otvorena mladim umovima na istraživanje.

Jasna Benčić, apsolvent, FOI Varaždin

Tema: GNU/Linux i  open source softver

Prikaz povijesti Linuxa te mogućih zamjenskih alata najkorištenijih komercijalnih programa.

Neven Kudumija, student, FOI Varaždin

Tema: Animacije u Photoshopu

Što je animacija te kako pristupiti izradi animacija u Photohopu.

Sara Cuklin, 8. c (VI. osnovna škola Varaždin)

Tema: Photoshop – fotografiranje i uređivanje fotografija

Prikaz osnovnih principa fotografiranja te osnovnih alata za uređivanje fotografija.

Mario Sedmak, student, FOI Varaždin

Tema: Sigurnost na internetu

Tamna strana Interneta – „Ako se na Facebook prijavi Barack Obama možda je to vaša mama.“

Toni Dalić, 3. r (Elektrostrojarska škola Varaždin, bivši učenik VI. osnovne škole Varaždin)

Tema:  Joomla! - do vlastite web stranice u 5 minuta

Kako izraditi vlastitu web stranicu rabeći popularni Open source alat Joomla!

Tema: Gamersject - udruga za promicanje gaming kulture u Hrvatskoj

Upoznajmo kulturu igranja u Hrvatskoj i šire

Josip Kelava, 6. d (VI. osnovna škola Varaždin)

Tema: Zanimljivi algoritmi programskog jezika Logo

Ivan Paljak, 3. r (Prva gimnazija Varaždin, bivši učenik VI. osnovne škole Varaždin)

Tema: Jednostavni algoritmi u programskom jeziku C++

Frano Mihaljević, 1. r i Bruno Horvat, 1. r (Prva gimnazija Varaždin, bivši učenici VI. osnovne škole Varaždin)

Tema: ACSL – američka programerska liga

Detaljni program Dana Informatike možete preuzeti u priviktu ove stranice.

SLIKE 1. dio
Za prikaz slika u punoj rezoluciji slike preuzmite na računalo!

SLIKE 2.DIO

SLIKE 3. DIO

Dan informatike su popratile i Varaždinske vijesti.

Priloženi dokumenti:
Dan_informatike.docx (20.33 KB)