Juraj Kolarić s lakoćom do zlatne medalje na prestižnom svjetskom natjecanju RoboCup
Autor: Marina Ivanović, 4. 7. 2018.

Učenik VI. osnovne škole Juraj Kolarić zajedno s Jankom Pribičevićem, a pod mentorstvom Zorana Pribičevića, osvojio je zlatnu medalju na svjetskom natjecanju RoboCup koje se održalo u Montrealu od 18. do 22. lipnja.

RoboCup je najveća svjetska manifestacija u natjecateljskoj robotici, a hrvatski predstavnici dokazali su još jednom da zaslužuju mjesto na samome vrhu među čak 35 zemalja, 4 000 natjecatelja te 5 000 robota u raznim disciplinama.

Juraj Kolarić i Janko Pribičević (Školska knjiga CRO team) natjecali su se u disciplini Rescue Maze u kojoj su roboti ti koji spašavaju ljudske živote u situacijama u kojima je to onemogućeno ljudima. Juraj naglašava kako je samo natjecanje zahtjevno, konkurencija je velika, ali smatra da su hrvatski robotičari izvrsno pripremljeni. Svoje mjesto u reprezentaciji zaslužio je izvrsnim rezultatima na natjecanjima ove godine u Austriji i Sloveniji, a značajno je i zlato s europskoga prvenstva u Italiji. Na svojim robotima rade godinama te ih neprestano nadograđuju čime već sedmu godinu postižu najbolje rezultate u gore navedenoj disciplini. Samo natjecanje traje više dana, a nakon prijave slijede intervjui i obrana rada prilikom čega natjecatelji moraju objasniti kako robot funkcionira i od kojih se komponenata sastoji, kako je programiran, tj. cijeli njegov softver i hardver. Na taj način dokazuju da je robot doista njihov rad. Nakon toga slijede 3 dana cjelodnevnih utrka kojih je 10, a pobjednik je tim koji skupi najviše bodova. U utrkama robot prolazi kroz labirinte u kojima se nalaze različite prepreke (npr. čačkalice, maramice, grede, flaše i sl.), a pomoću svojih toplinskih senzora mora naći žrtvu (predstavlja ju grijač zagrijan na 37°C). Žrtve su označene različitim slovima koje robot mora prepoznati. Stabilna žrtva označena je slovom S i kod nje robot izbacuje jedan paketić za pomoć, ozlijeđena žrtva označena je slovom H te kod nje robot izbacuje dva paketića dok neozlijeđenoj žrtvi (U) ne izbacuje nijedan paketić. Riječ je o zahtjevnom programiranju jer robot mora predvidjeti ometanja, analizirati ih i dalje se kretati po poljima koja su dozvoljena (crna polja mora izbjegavati), a na kraju se i vratiti na početnu poziciju što je najteže postići. Jedna utrka traje 8 minuta prilikom čega nema komunikacije između robota i čovjeka.

Ivica Kolarić, nacionalni predstavnik Hrvatske u RoboCup federaciji, posebno ističe specifičnosti hrvatskih robota poput kotača koji su preuzeti od rola, a omogućili su našim timovima veliku prednost. Ponosan je što uz velike pripreme i trud Hrvatska stoji uz bok državama poput Japana i Njemačke u kojima se puno više ulaže u tehnologiju i robotiku. Koliko prednjačimo u gore navedenoj disciplini svjedoče i osvojeni bodovi. Tako su Juraj i Janko na prvom mjestu osvojili 5 300 bodova te ostavili daleko iza sebe Kineze s osvojenih oko 2 700 bodova na drugom mjestu. Rezultat je to kojim bi se trebala ponositi cijela Hrvatska i dokaz da predanim radom i financijskom podrškom i mi možemo puno doprinijeti na području robotike. Korist robota je mnogostruka, a Ivica Kolarić izdvaja primjer rudnika u kojima dolazi do nesreća te je robot upravo taj koji bi mogao pomoći unesrećenima.

Interes učenika sve je veći zbog čega Hrvatski robotički savez ulaže mnogo truda i vremena u edukaciju pomoću škole robotike i raznih robotičkih kampova. Da je to područje u koje treba ulagati vrijeme i trud uvjerili su se i Mario Stančić, ravnatelj VI. osnovne škole Varaždin, te Marko Martinec, učitelj tehničke kulture. Ponosni su na uspjeh svoga učenika. U petak (29.6.) sudionike natjecanja primit će i gradonačelnik Ivan Čehok.

Mladim robotičarima želimo još puno uspjeha!