Znanost

Ovdje možete saznati više o projektima naših mladih znanstvenika te pratiti njihove aktivnosti.

Dan škole (pod Generacije) Dan darovitih učenika Dan informatike

Kemijski dan Matematički dan Festival matematike Klub mladih tehničara
Faust Vrančić

Klokan bez granica - povijest
Autor: Katica Kalajdžija, 18. 3. 2015.

Početkom 1980. godine Peter O'Holloran, profesor Matematike u Sydneyu, odlučio je sastaviti novu igru iz matematike, zadatke na koje mogu odgovarati tisuće učenika istovremeno. Uspjeh tog natjecanja bio je ogroman – igra se proširila po cijeloj Australiji.

1991. godine dva su profesora prenijela tu igru u Francusku, a u čast prijatelja, profesora iz Australije, nazvali su je "Klokan". 1993. godine francuski "Klokan" prerasta u međunarodno natjecanje „KLOKAN BEZ GRANICA“, a provodi se pod vodstvom Udruženja "Klokan bez granica" koje djeluje pod okriljem UNICEF-a. 1999. godine u igru se uključuju učenici iz nekoliko zagrebačkih škola, a 2001. godine i učenici naše škole. Natjecanje se organizira na pet razina:

• ECOLIERS    10 -11 godina IV. –V. razred osmogodišnje škole
  • BENJAMINS  12 -13 godina  VI. –VII. razred osmogodišnje škole
  • CADETS        14 -15 godina  VIII. – I. razred osmogodišnje i srednje škole
  • JUNIORS       16 -17 godina  II. –III.   razred srednje škole
  • STUDENTS    17 -18 godina  maturanti i prva godina studija

Igra „KLOKAN BEZ GRANICA“ sastoji se od 24 zadatka s po pet (A, B, C, D, E) ponuđenih odgovora. Učenik treba samo promisliti i zaokružiti odgovor ZA koji misli da je točan, a ponekad mora i računati.

U Hrvatskoj, natjecanje je prvi put organizirano 1999. godine. Učenici su se natjecali u četiri kategorije: Ecoliers, Benjamins, Cadets i Juniors. Natjecanje je trajalo 75 min. Prilikom dolaska svaki je sudionik dobio mali poklon, a na kraju je najboljim učenicima podijeljeno 200 nagrada (majice, popularne knjige iz matematike, tablice, bedževi). U tom natjecanju mogu sudjelovati svi učenici koji žele.

SVRHA NATJECANJA JE POPULARIZIRANJE MATEMATIKE I OMOGUĆAVANJE ŠIRENJA OSNOVNE MATEMATIČKE KULTURE, TE OTKRIVANJE MLADIH TALENATA.