Znanost

Ovdje možete saznati više o projektima naših mladih znanstvenika te pratiti njihove aktivnosti.

Dan škole (pod Generacije) Dan darovitih učenika Dan informatike

Kemijski dan Matematički dan Festival matematike Klub mladih tehničara
Faust Vrančić

Učenici postaju učitelji, barem na jedan dan!
Autor: Ivana Canjuga, Lara Cvetko, 4. 4. 2016.

Prvi travnja 2016., već treću godinu zaredom, u VI. osnovnoj školi, ne samo da se pričaju prvoaprilske šale, nego se i događa nešto važno. Učenici i učitelji, barem na jedan dan, zamjenjuju svoje uloge.

Učitelji sjedaju u školske klupe, a učenici staju ispred kolega iz razreda i postaju učitelji. I učenici i učitelji veoma vole taj dan. Učenici, jer se dive svojim učiteljima pa žele iskusiti kako je to podučavati, a učitelji, pak, gledaju na svoje darovite učenike iz druge perspektive, a i žele se prisjetiti kao je to bilo kad su oni bili đaci.  Popularni „prvi april“ posvetili smo, prije svega, darovitim učenicima, posebice onima koji idu na državna natjecanja, npr. iz Matematike, Kemije, Fizike, Geografije itd. Učiteljice Mihaela Vrbnjak-Grđan, Karmen Holenda, Nina Prašnjak, Vedrana Herman, Marijana Buhin, Alenka Bađun ove su se godine posebno istakle sa svojim darovitim učenicima koji idu na državna natjecanja pa smo s njima i njihovim učenicima i porazgovarali o radu i trudu koji ulažu, a koji uvijek urodi plodom. Učiteljice su nam progovorile o velikom trudu koji su zajedno s učenicima uložile u rad i koliko su sretne što se taj trud isplatio posebno kada vide sreću na licima svojih nadarenih učenika. Učiteljica Vrbnjak-Grđan rekla nam je kako njoj pričinjava zadovoljstvo kad može raditi i više nego što to zahtijeva sam nastavni proces, posebno, kada s učenicima radi eksperimentalnu i problemsku nastavu. VI. osnovna škola Varaždin već 15 godina sudjeluje na državnim natjecanjima iz Kemije, ponosno je nastavila s pričom o darovitima. Tako smo došli i do same zamjene uloga učitelja koji aktivno sudjeluju u nastavi, no ovog puta iz samih učeničkih klupa. Pitali smo učenika 6. a razreda Tina Barbira koji je mijenjao svoju učiteljicu Iz Hrvatskoga jezika zašto se odlučio javiti i postati zamjenski učitelj. On nam je odgovorio da je htio probati kako je to predavati gradivo iz književnosti koju veoma voli. Kako je krenulo, vjerujemo kako će Dan zamjene uloga sljedeće godine biti još i zanimljiviji.

Fotogalerija