Znanost

Ovdje možete saznati više o projektima naših mladih znanstvenika te pratiti njihove aktivnosti.

Dan škole (pod Generacije) Dan darovitih učenika Dan informatike

Kemijski dan Matematički dan Festival matematike Klub mladih tehničara
Faust Vrančić

„Klokan bez granica“ 2016.
Autor: Nina Vidoni, 5. 5. 2016.

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima.

Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa. Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadatci su raznovrsni i poredani su od lakših prema težim. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

I ove je godine održano to natjecanje, a stigli su i rezultati kojima se i naša škola može ponositi. Šestero učenika u tri različite kategorije osvojilo je prvo mjesto sa 100% riješenim testovima. To su u kategoriji Leptirići Filip Juraga, Nika Kauzler, Antun Kralj i Dino Kukolja; u kategoriji Ecolier učenica Barbara Kelava i u kategoriji Benjamin učenik Teo Putarek. U 10% najboljih iz cijele Hrvatske također su i učenici: Mila Maretić, Viktor Kušter, Andrej Martinez, Dunja Petrović, Noa Škerbić, Karlo Cecelja, Luka Antončić, Lucija Flegarić, Lucija Čehok, Veronika Vitez, Mislav Putarek, Vito Mudri, Hana Gotal, Erik Hunjek, Mihael Kralj, Nika Vrček, Alisa Pevec, Martin Flegarić, Danijel Gašparić, Mirko Bušić, Lara Vrček, Sven Ivor Lebinac, Andrea Križanić, Janko Vrček, Maja Špoljarić, Lucija Kauzler i David Mikulčić.

Rezultate možete pogledati na stranici: http://www.matematika.hr/klokan/2016/zadaci-rjesenja-rang-liste/

Svim učenicima čestitamo na izvrsnim rezultatima.