Projekt Marijini obroci
Autor: Sanja Malbašić, 26. 9. 2023.

Ove školske godine ponovno smo u akciji! Prijavili smo se u projekt  "Mala djela, velika razlika" Marijinih obroka.

Vjeroučenici sedmih i osmih razreda će sa svojim vjeroučiteljicama poduprijeti i sudjelovati u ovom projektu dobrovoljnim novčanim prilozima koje ćemo prikupljati do sredine studenog. Naravno, mogu sudjelovati i svi koji žele …😊

Za mnogu djecu Marijini obroci možda su jedini obrok u danu. U školama u kojima se poslužuju obroci glad se smanjuje, povećava se broj upisane djece, povećava se sudjelovanje u nastavi, smanjuje se broj djece koja odustaju od škole, postupno se smanjuju izostanci, povećava se koncentracija djece na nastavi, aktivnost na nastavi raste, zajednice su manje zabrinute za glad djece, a djeca su sretnija.

Unatoč nepredvidivim vremenima, u Marijinim obrocima odlučni su u namjeri da dopru do sljedećeg djeteta koje čeka svoj obrok. Od travnja 2022. nahranili su 149 241 novo dijete u svome programu školske prehrane. Ova nova lica povećavaju ukupan broj djece na 2.429.182 koja primaju Marijine obroke svakoga školskoga dana.

O MARIJINIM OBROCIMA

Marijini obroci su jednostavna ideja koja funkcionira.

Dobrotvorna organizacija osigurava gladnoj djeci jedan dnevni obrok u mjestu za obrazovanje u područjima gdje glad i siromaštvo često stoje na putu školovanja.

Marijini obroci hrane djecu u 20 zemalja: Malavi, Liberija, Zambija, Zimbabve, Haiti, Kenija, Indija, Južni Sudan, Uganda, Etiopija, Benin, Libanon, Sirija, Jemen, Mijanmar, Tajland, Ekvador, Madagaskar, Rumunjska i Niger.

Marijini obroci trenutno hrane preko 2 milijuna djece svakog školskog dana.

Marijini obroci obvezuju se potrošiti najmanje 93 % donacija izravno na svoje dobrotvorne aktivnosti. To je moguće samo zato što veliki dio dobrotvornog rada obavlja vojska od nekoliko desetaka tisuća predanih volontera.

Marijinim obrocima upravljaju lokalne zajednice u svojim programskim zemljama. Gdje god je to moguće, obroci se pripremaju uz pomoć hrane koja se uzgaja lokalno. Time se podupiru obitelji i jača lokalno gospodarstvo.

Marijini obroci nastali su 2002. godine kada je Magnus MacFarlane - Barrow, tijekom razdoblja gladi posjetio Malavi, i upoznao majku koja je umirala od AIDS-a. Kad je Magnus upitao njenog najstarijeg sina Edwarda koji su mu životni snovi, on je odgovorio jednostavno: „Želim imati dovoljno hrane za jesti i jednog dana ići u školu.“

Marijini obroci Hrvatska od 2009. godine do danas, zahvaljujući dobroti podupiratelja iz Hrvatske, imaju otvorene 24 školske kuhinje koje se nalaze u Liberiji, Malaviju, Beninu, Zambiji i Ekvadoru. U 2021. godini Marijini obroci Hrvatske nahranili su više od 60 000 gladne djece u školi.

Za više informacija o Marijinim obrocima posjetite: www.marysmeals.hr

Hvala Vam unaprijed što ćete poduprijeti ovaj projekt!