Maša Šekez najčitateljica Gradske knjižnice „Metel Ožegović“
Autor: Nataša Narančić, Ivana Zidar, 20. 11. 2023.

I drugu godinu zaredom VI. osnovna škola Varaždin ima najčitateljicu. Ove je godine ta titula pripala učenici 3. d razreda Maši Šekez. U kategoriji učenika nižih razreda Maša je pročitala najviše knjiga u gradu, i to čak njih 99.

Svečanost proglašenja najčitatelja održana je u samoj završnici Mjeseca hrvatske knjige, u srijedu 15. studenoga 2023. godine u Multimedijskoj dvorani Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“ Varaždin.

Maša je na proglašenje i dodjelu nagrada povela prijateljicu iz razreda Kiaru, a pratili su ju i roditelji, sestra (koja je prošle godine i sama proglašena najčitateljicom), učiteljica, ravnatelj i knjižničarka.

Dodjela je bila medijski popraćena, a Maša je hrabro stala pred novinare i u kratkom intervjuu progovorila o svojim čitateljskim navikama. Nagrađena je, naravno, knjigama, i to onima pomno odabranim prema njezinu čitateljskom ukusu te članstvom u gradskoj knjižnici.

Nakon dodjele nagrada uslijedio je domjenak, a zatim povratak u školu gdje su Mašu i Kiaru dočekale članice Novinarske grupe i njihova voditeljica, učiteljica Ivana Zidar, koje su za našu najčitateljicu pripremile još neka pitanja.

Razgovor s Mašom pročitajte u nastavku.

Maša Šekez učenica je 3. d razreda te je proglašena najčitateljicom u kategoriji učenika nižih razreda osnovnih škola, korisnika Odjela za djecu Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“ Varaždin. U razgovoru se osvrnula na omiljene knjige, hvalevrijednu titulu koja joj je pripala, ali i dala savjet budućim čitačima.

Kako si se osjećala kada si saznala da si osvojila nagradu za najčitateljicu godine? Možeš li nam objasniti kakva je to nagrada?

Pa osjećala sam se super, a zbog toga što sam pročitala najviše knjiga, kao nagradu sam dobila puno knjiga, čokoladu i iskaznicu za gradsku knjižnicu.

Znaš li koliko si točno knjiga pročitala u jednoj godini?

Pročitala sam 99 knjiga. Neke sam posudila i u školskoj knjižnici pa ih je možda i 100.

Koja ti je omiljena knjiga koju si pročitala ove godine?

Harry Potter, drugi nastavak.

Koliko knjiga pročitaš u mjesec dana?

Desetak knjiga, ma možda čak i više!

Kako si uspjela održati interes za čitanje?

Moja sestra jako voli čitati, pa sam zbog toga i ja počela.

Možeš li nam reći nešto više o svojim omiljenim knjigama, koju vrstu najviše voliš čitati?

Najviše volim dječje romane.

Kako odabireš knjige koje ćeš čitati? Imaš li omiljenog autora?

Imam omiljenog autora, a to je David Walliams. Čitam njegove knjige zato što su zabavne. Neke njegove knjige čitam već deseti put.

Kako organiziraš svoje vrijeme između škole, igre i čitanja?

Čitam uvijek prije spavanja, jednostavno ne mogu zaspati bez čitanja. Tako da čitam svaki dan.

Imaš li neki savjet za svoje školske prijatelje, kako razviti naviku čitanja?

Ako je nekome dosadno, rekla bih mu da počne čitati. Sigurno će im postati zanimljivo i tako će početi čitati i sve više knjiga.

Koja ti je bila najzanimljivija avantura ili događaj iz knjige koju si nedavno pročitala?

Radi se o avanturi iz knjige Pet prijatelja. Išli su tražiti blago na otok, a bilo mi je zanimljivo jer volim avanture.

S koliko godina si počela ovako aktivno čitati?

Pa s pet godina, a počela sam čitati već s tri.

Jesi li razmišljala o pisanju vlastite knjige ili priče?

Jesam, a voljela bih pisati o pustolovinama. Likovi bi išli na pusti otok i tamo bi našli škrinju  s blagom.

Što čitanje znači za tebe i kako misliš da će ti ljubav prema knjigama pomoći u budućnosti?

Pomoći će mi u školi da više razumijem nastavu, a čitanjem saznajem i neke nove riječi. Mislim da sam zbog čitanja pametnija, čitanjem jačam mozak.