Dan škole u VI. osnovnoj školi Varaždin
Autor: Ivana Zidar, 11. 12. 2023.

Šesta osnovna škola Varaždin 4. prosinca obilježila je Dan škole, a ujedno i Dan kulture. Cilj je ovog projekta razvoj svijesti o važnosti kulture u svakodnevnom životu učenika, roditelja, ali i šire zajednice.

Sve je započelo svečanom sjednicom na kojoj su, osim zaposlenika škole, sudjelovali i umirovljeni djelatnici, a nastavilo se svečanom priredbom u školskoj dvorani. Mnogobrojni gledatelji, njih čak četiristotinjak, mogli su uživati u raznovrsnom programu koji su za njih pripremili učenici te njihovi učitelji.

Scenska grupa nižih razreda otvorila je večer s igrokazom Čarobni trenuci u našoj školi, unoseći čaroliju i smijeh među prisutne. Zatim je zbor izveo Pjesmu mira te Skriveni cvijetak. Učenici su odveli publiku i na putovanje svijetom uz scenske nastupe na engleskom, njemačkom i francuskom jeziku. Kako bi svi  gledatelji mogli u potpunosti uživati, svi nastupi bili su popraćeni prijevodima.

Simpatični mali plesači u narodnim nošnjama, polaznici plesne skupine, predstavili su se tradicijskim plesovima. Raskoš glumačkog talenta pokazali su i oni nešto stariji, učenici polaznici vjeronaučne scenske skupine igrokazom Tata, spasi našu obitelj i učenici polaznici scenske na engleskom jeziku igrokazom o mudroj i snalažljivoj farmerici Lucy. Polaznici dramske skupine izveli su igrokaz Šuma Striborova i poveli nas u svijet bajki ističući vjeru u dobro koje uvijek pobjeđuje. Školski bend podsjetio nas je da je sve lako kad si mlad izvedbom pjesme Prljavog kazališta te pjesme It's my life.  Bruna i Jakov, naši nasmijani voditelji, zahvalili su prisutnima na dolasku te najavili ponovni susret sljedeće godine. Večer je završila nastupom školskog zbora i pjesmom Mamma mia ostavljajući raspjevanu publiku.

Posjetitelji su mogli razgledati i prodajnu izložbu Učeničke zadruge Šestica te tako pronaći savršene božićne poklone za svoje najmilije.

Dan kulture nastavio se i sljedeći dan predstavljanjem tradicijskih plesova u školskoj dvorani. Nastupali su svi učenici od 1. do 8. razreda, a za nastupe su se marljivo pripremali tijekom godine. Ovaj nastavak projekta dodatno je upotpunio iskustvo učenika, ali i prisutnih gledatelja, promovirajući važnost očuvanja tradicije među mladima.

Kroz umjetnost, promociju kulture i očuvanje tradicije, potičemo kreativnost i zajedništvo među učenicima, a uspješnost projekta najavljuje novi susret sljedeće godine.

Sve fotografije možete pogledati u fotogaleriji.