Školski medni dan – VI. osnovna škola Varaždin
Autor: Petra Lončarić-Časar, 7. 12. 2023.

Unatrag nekoliko godina Ministarstvo poljoprivrede provodi Program školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka. Učenici 1. razreda naše škole dana 7.12.2023. na Dan sv. Ambrozija - zaštitnika pčela i pčelara sudjelovali su na radionici koju su vodili članovi Pčelarskog društva Varaždin.

Članovi Pčelarskog društva Varaždin upoznali su učenike o važnosti pčela za naš život. Kroz radionicu učenici su upoznali život pčela. Susreli su se s pčelarskim pojmovima: matica, trut, radilica, saće košnica. Doznali su čime se pčele hrane te su upoznali put od cvijeta do meda.

Fotogalerija

Naučili su da pčele vole livade pune cvijeća jer sa cvjetova skupljaju nektar i nose u svoju košnicu u male posude koje se zovu saće. Pčelar vadi saće iz košnica i vrca med u teglice. Svaka pčela tijekom svog života proizvede jednu malu žlicu meda.

Zaključili su da je med jako zdrav jer jača imunitet, pomaže kod kašlja, liječi rane i pun je vitamina i minerala. Med su mogli odmah i probati.

Osim meda učenici su upoznati i s pčelinjim voskom te nastankom istog. Pčelinji vosak su mogli opipati te ga pomirisati.

Prezentirana im je pčelarska oprema. Najveći užitak je bio kad su mogli obući radno odijelo pčelara i nakratko postati mali pčelari.

Dobili su paketiće s medom hrvatskih pčelinjaka, edukativnom slikovnicom i letkom.