Za promociju romana Cvikeri i cinkeri Miroslava Cmuka načelnik općine Maruševec donirao školi pet primjeraka
Autor: Nataša Narančić, 14. 3. 2024.

Iako će Školski dan stripa ove godine učenici provesti na proljetnim praznicima, aktivnosti u spomen na Miroslava Cmuka nastavit će se u tjednu povratka učenika u školu.

Prva od njih bit će predstavljanje njegova dječjeg romana Cvikeri i cinkeri u školskoj knjižnici 11. travnja u 9:50. Roman će predstaviti učitelj likovne kulture iz OŠ Petrijanec Mihael Bađun. Mihael je ilustrator ovoga romana, a surađivao je s Miroslavom i na brojnim drugim knjigama: Zvučna čitanka, Zvučna čitanka 2, romanu Zagorland te slikovnici Zmaj u krošnji kruške.

Za tu je prigodu VI. osnovna škola Varaždin dobila donaciju pet primjeraka romana Cvikeri i cinkeri od načelnika općine Maruševec Marija Klapše. Ta je velikodušna donacija omogućila našim učenicima da pročitaju ovaj dječji roman koji je objavljen posthumno u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Bizovcu i u međuvremenu je u cijelosti rasprodan.

Roman čini osam ulančanih priča o životu triju generacija osebujnih stanovnika jednoga sela čije životne priče u prvom licu, duhovitim i iskričavim stilom, pripovijeda desetogodišnji Fran. Autor oslikava arhaični i idilični život na selu u kojemu vladaju dječje „bande“ s praćkom kao glavnim oružjem i kućicom na stablu kao mjestom radnje.

Autorov jednostavan i duhovit, a učenicima vrlo blizak način pisanja razlog je zašto su ga neki već birali za izbornu lektiru, a sada kada je dostupan i u našoj knjižnici, vjerujemo da će ga otkriti i rado čitati i novi čitatelji.

Očekujemo vas 11. travnja na promociji, a načelniku općine Maruševec zahvaljujemo na donaciji.