Učenici VI. osnovne škole Varaždin izvrsni na ovogodišnjem RoboCup Junior natjecanju
Autor: Ivana Zidar, 28. 3. 2024.

RoboCup Junior je natjecanje koje okuplja mlade robotičare iz cijele Hrvatske, ali i goste iz Slovenije, Mađarske i Slovačke. Natjecatelji su sudjelovali u 13 kategorija, a okupilo se 180 učenika osnovnih i srednjih škola.

Natjecanje se ove godine održalo u Osnovnoj školi Mate Lovraka u Zagrebu 23. i 24. ožujka. Sudjelovali su i učenici VI. osnovne škole Varaždin, a mogu se pohvaliti izvrsnim rezultatima. Učenice nižih razreda Tia Sudec (4. c) i Ena Ređep (4.d) osvojile su 1. i 3. mjesto, Lucija Poljan (4.d) 3. mjesto. Mentor učenica je Juraj Kolarić.

Učenicama ovo nisu prvi zapaženi rezultati. Od 6. do 8. ožujka u Bratislavi se održavalo natjecanje RoboCup 2024 – Slovačko natjecanje za izradu i programiranje robota za osnovne i srednje škole koje organizira Ministarstvo obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike. Tia Sudec i Ena Ređep osvojile su 4. mjesto od ukupno 22 ekipe koje su pristigle na natjecanje.

I učenici viših razreda ostvarili su sjajne rezultate: Dino Furjan (7.a) 1. i 2. mjesto, mentor Ivan Kolarić, Viktor Žmegač (7.a) 1. i 2. mjesto, mentor Ivan Kolarić, Bruno Maretić (8. c) 1. i 3. mjesto, mentor Ivan Kolarić, Petar Habek (7. a) 2. i 3. mjesto, mentor Ivan Kolarić, Gabrijel Kraljić (7. b) 2. mjesto, mentor Ivica Kolarić, Filip Smuđ (7.a) 2. mjesto, mentor Ivica Kolarić, Šimun Spevec (6. b) 3. mjesto u dvije kategorije, mentori Ivan Kolarić i Ivica Kolarić, Marin Rođak (8.c) 4. mjesto, mentor Ivan Kolarić. Ovim rezultatima učenici su se plasirali na europsko natjecanje koje će se održati u Hannoveru tijekom lipnja.

Rezultat je to marljivog rada u sklopu Centra Izvrsnosti za Robotiku te udruge „Robofreak“. Jedan od mentora, Ivan Kolarić, istaknuo je da su pripreme za nadolazeća natjecanja u području robotike trajale cijele godine, a entuzijastični timovi marljivo su radili na svojim projektima od rujna pa sve do samog početka natjecanja. Proces pripreme bio je jasno strukturiran: prva dva mjeseca su posvećena konstrukciji robota, dok su preostali mjeseci rezervirani za programiranje u Arduino C++ programskom jeziku. Timovi su koristili različite senzore i motore kako bi osigurali da njihovi roboti što bolje funkcioniraju u različitim okruženjima i situacijama koje ih čekaju na natjecanjima – objasnio je Kolarić. Dodaje i to da je Soccer natjecanje, jedno od najuzbudljivijih događanja u robotici, postavilo pred timove poseban izazov. Najveći problem nije bio u programiranju, već u mehaničkoj izdržljivosti robota. S obzirom na brojna sudaranja tijekom utakmica, bilo je ključno konstruirati robota koji je čvrst i otporan na oštećenja, uz istovremeno osmišljavanje efikasnog programa koji bi omogućio robotu da se što bolje snađe na terenu. S druge strane, u Rescue natjecanjima, precizno podešavanje robota bilo je od suštinskog značaja za uspješno praćenje linija, pronalaženje žrtava i praćenje zidova.

Učenica Tia rekla je da se robotikom bavi od jeseni, natjecala se u dvjema kategorijama u kojima je cilj bio sakupljati paketiće raznih boja i odnijeti ih na određeni dio mape. Učenici Bruno i Marin već se duži niz godina bave robotikom. Istaknuli su da se za natjecanje pripremaju od početka školske godine, a veseli ih plasman na europsko natjecanje za koje imaju brojne planove. Otkrivaju da je u tijeku dizajn nove ruke robota, rade na usavršavanju programa i nadaju se što boljem plasmanu.

Unatoč izazovima, više timova je postiglo izvanredne rezultate na državnom RoboCup Junior Croatia natjecanju, otvarajući put prema europskom natjecanju u Hannoveru te svjetskom natjecanju u Eindhovenu. Njihova predanost, talent i inovativnost nisu samo osigurali pobjede na natjecanjima, već su i oduševili svijet svojim dostignućima u području robotike – naglašava Kolarić.

Sve fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

Čestitke svima na sudjelovanju i odličnim rezultatima!