Švedski i hrvatski učenici i učitelji u suradnji za zajedničku dobrobit
Autor: Ivana Canjuga, 31. 3. 2023.

VI. osnovna škola Varaždin (Hrvatska) i Hedda Wisingskolan iz grada Härnösanda (Švedska) ostvarile projekt „Inkluzivnost i Vijeće učenika“

VI. osnovna škola Varaždin sudjelovala je u Erasmus+projektu „Inkluzivnost i Vijeće učenika“ u kojem se održala fizička mobilnost učenika iz švedske škole Hedda Wisingskolan u grad Varaždin i VI. osnovnu školu Varaždin. Između dviju partnerskih škola nastavljena je suradnja koja je započela Erasmus+ KA2 projektom „Breaking Barriers“ koji je započeo 2020. godine i trajao 2 godine. Cilj projekta „Inkluzivnost i Vijeće učenika“ je osvijestiti kod djece kako smo svi različiti i svi želimo biti prihvaćeni u sredini u kojoj živimo. Važno je prihvatiti svakoga, posebno ako neki se neki učenik upiše u novu školu pa mu je još i više potrebno prijateljsko lice koje će mu olakšati inkluziju. Gosti iz Švedske stigli su u Varaždin u nedjelju 19.3.2023. kako bi se smjestili u hotelu „Varaždin“ gdje su odsjeli učitelji ili u obitelji domaćina gdje su odsjeli učenici.  U ponedjeljak je formalni prijem započeo u 9:00 sati u školskoj zbornici VI. osnovne škole Varaždin.  U školu je stiglo šestero učenika i troje učitelja iz Švedske. Tu su ih dočekali učitelji i učenici VI. osnovne škole Varaždin, a pozdravio ih je ravnatelj Mario Stančić prigodnim govorom. Prisutni su bili i učenici iz Vijeća učenika VI. osnovne škole iz sedmih i osmih razreda. Razgovaralo se o primjerima dobre prakse i razmjenjivala su se iskustva učenika i učitelja. Poslijepodne su učenici proveli družeći se u obiteljima hrvatskih učenika kod kojih su bili smješteni.

U utorak su sudionici projekta obilazili nastavne predmete i upoznavali se sa školom te učenicima i učiteljima u školi. Poslijepodne je bilo rezervirano za vođeni razgled Varaždina i upoznavanje s kulturom i običajima grada. Srijedu ujutro učenici su proveli u obiteljima učenika, a poslijepodne su imali organizirane radionice, kao što su debata, mali tehničari te sportske aktivnosti. Učenici su izrađivali padobran po uzoru na Fausta Vrančića, razgovarali o umjetnoj inteligenciji te se bavili sportom.

Četvrtak je bio rezerviran za igranje društvenih igara u školskoj knjižnici što je djecu posebno razveselilo, a nakon ručka pekli su se tradicionalni hrvatski kolači, kao što su varaždinski klipići i orehnjača. U 16:00 sati svi partneri krenuli su na kuglanje u Trgovački centar „Lumini“.

Petak, zadnji dan mobilnosti, prema riječima svih sudionika, došao je prebrzo jer sve što je lijepo, kratko traje. Prije samog odlaska učenici i učitelji podijelili su s nama svoje dojmove o samom projektu. Posljednji su dan sudionici projekta proveli u Zagrebu gdje su vidjeli Zrinjevac, Gornji grad, katedralu, Dolac i sve ostalo čime se naš glavni grad može pohvaliti. Nakon ručka, organiziran je odlazak u Trgovački centar „Arena“, a poslije su gosti otišli na željeznički kolodvor kako bi vlakom nastavili putovanje u Švedsku.

Koordinatorica europskih projekata u VI. osnovnoj školi u Varaždinu, Tina Ivčić, koja je jedna od najzaslužnijih osoba što je domaćinstvo proteklo u najboljem redu, ispričala nam je kako je izrazito zadovoljna domaćinstvom i obiteljima domaćina koji su se potrudili da učenicima iz Švedske bude veoma ugodno u našoj domovini i zahvaljuju na trudu svim sudionicima. Gosti su bili oduševljeni samom školom, organizacijom, izgledom, srdačnošću učitelja te odličnim komunikacijskim vještinama naših učenika. Ovakvo iskustvo fizičkog sudjelovanja u projektu od neizmjernog je značaja za učenike i učitelje te pridonosi jačanju samopouzdanja, komunikacijskih vještina te stvaranju novih prijateljstava. Svi željeno iščekuju sljedeće projekte i vesele se novim iskustvima, a fotografije s druženja možete pogledati u fotogaleriji.