Učenice 7. i 8. razreda predstavljale školu na županijskom natjecanju Čitanjem do zvijezda
Autor: Nataša Narančić, 1. 3. 2024.

Učenice VI. osnovne škole Varaždin Mila Šekez (7. b), Eva Vrček (8. d) i Tara Šipek (8. d) pokazale su svoje čitalačke vještine na županijskom natjecanju Čitanjem do zvijezda održanom 29. veljače 2024. u Osnovnoj školi Trnovec koja je već tradicionalno domaćin ovoga natjecanja.

O projektu Čitanjem do zvijezda

Cilj projekta je motivirati učenike na čitanje kvalitetne književnosti, razvijanje čitalačkih i komunikacijskih vještine, stvaranje pozitivnoga stava prema knjizi i knjižnici te na suradnju u timovima. Upravo zbog toga učenici se na županijskoj razini natječu pod zajedničkom šifrom, a bodovi koje postignu individualno zatim se zbrajaju i formiraju timski rezultat.

Rezultati natjecanja

Naše su učenice zajedničkim snagama osvojile 8. mjesto u konkurenciji s 19 škola iz cijele županije, a dodijeljene su im zahvalnice za sudjelovanje i slatke nagrade. Pokazale su da su dobro pročitale i razumjele knjige, a u procesu su se i zabavile.

Što se čitalo ove godine?

Ove su godine učenici čitali romane Trči, ne čekaj me Bojane Meandžije o odrastanju djevojčice Bojane u paklu Domovinskoga rata, djelo Zeleni pas Nade Mihelčić, koje je ujedno obvezna lektira za osmi razred, a govori o borbi s ovisnošću te o životu obitelji i prijatelja djevojke koja se upušta u takav način života i Moja baka je zmaj Melite Rundek o odnosu bistrog dječaka Frana i njegove bake Vesne, spisateljice za djecu, koja opisom neodoljivo podsjeća na spisateljicu Melitu Rundek.

Sva su tri djela suvremena i zanimljiva današnjim mladim čitateljima. Čitanjem ovih djela susreli su se s književnim junacima u raznim izazovnim životnim situacijama, što ih je potaknulo na razmišljanje i empatiju.

Književni susret

Nakon natjecanja učenice su imale priliku upoznati se s književnicom Melitom Rundek, autoricom jednog od djela koje su čitale. Jedna od najpoznatijih hrvatskih književnica za djecu upoznala ih je sa svojim stvaralaštvom i nagradama koje je osvojila za neke od svojih 36 romana, od kojih su čak 32 za djecu. Učenici su joj postavljali pitanja o njezinu životu i radu, a ona im je dala savjete kako da razvijaju svoju ljubav prema čitanju i pisanju.

Osim čitanjem djela Moja baka je zmaj s pisanjem autorice Melite Rundek učenici su se upoznali još u šestom razredu čitajući djelo Psima ulaz zabranjen koje im se nalazi na popisu djela za cjelovito čitanje pa im je ovo upoznavanje spisateljice bilo jedno doista posebno iskustvo.