Projekt Mali (i) velikani financiran na natječaju MZO-a
Autor: Nataša Narančić, 29. 12. 2023.

Prema Odluci o financiranju projekata prijavljenih na Javni poziv za sufinanciranje projekata rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama u školskoj godini 2023./2024., koji je raspisalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, financiran je i budući projekt VI. osnovne škole Varaždin Mali (i) velikani.

Školi je traženi iznos odobren u cijelosti, odnosno projekt je financiran s 2.392,88 eura kojima će škola pribaviti materijale potrebne za provedbu projektnih aktivnosti.

Projekt Mali (i) velikani u VI. osnovnoj školi Varaždin ima višestruke ciljeve kojima je zajednička podrška razvoju darovitosti među učenicima istraživanjem života i rada značajnih osoba iz područja književnosti, znanosti i umjetnosti.

Polazište su znamenite osobe – umjetnici i znanstvenici – koji su promijenili svijet na razne načine i svojim doprinosom utjecali na život kojim se danas živi, a prema odabranim osobama osmišljen je niz aktivnosti koje će se u školi provoditi tijekom drugoga polugodišta.

Nakon upoznavanja s njihovim životom i radom učenici će se i sami moći, sukladno svojim interesima i područjima darovitosti, okušati u raznim aktivnostima koje su obilježile život i rad navedenih osoba. Sve one imaju neku nit poveznicu koja će učenicima pokazati da su sva područja jednakovrijedna te da je i ono što im na prvi pogled djeluje nespojivo, uvijek na neki način međusobno isprepleteno; tražit će veze između znanosti i umjetnosti i pokušat će shvatiti da u društvu svemu treba pridavati jednaku pozornost.

Takav multidisciplinarni pristup učenicima će pomoći da povezuju različite mogućnosti i izvore stjecanja znanja i vještina, da svatko od darovitih učenika pronađe nešto za sebe, a također da uvide da mogu uspješno surađivati iako se njihova darovitost ispoljava u različitim područjima.

Aktivnosti će provoditi: Mihaela Vrbnjak Grđan, profesorica biologije i kemije, Maja Šarec Dvorski, učiteljica likovne kulture, Ivana Canjuga i Ivana Zidar, učiteljice hrvatskoga jezika, Ružica Trogrlić, učiteljica razredne nastave te Nataša Narančić, knjižničarka, a u aktivnosti će se povremeno uključivati i ostali djelatnici.

Odluka o financiranju projekta dostupna je na poveznici: https://mzo.gov.hr/UserDocsImages//dokumenti/Obrazovanje/Daroviti//Odluka-o-financiranju-daroviti.pdf