Zdravi tjedan u VI. osnovnoj školi Varaždin
Autor: Ivana Zidar, 17. 2. 2024.

U VI. osnovnoj školi Varaždin, u razdoblju od 12. do 16. veljače, proveo se dugogodišnji projekt pod nazivom Zdravi tjedan. Cilj je projekta potaknuti učenike na samostalnu pripremu zdravih obroka, svakodnevno vježbanje te samostalnost u obavljanju kućanskih poslova. Ovogodišnja tema bila je Azijska kuhinja što je učenicima bilo posebno zanimljivo zbog susreta s novim jelima i kulturom. U projekt su uključeni učenici od 1. do 8. razreda, a cijeloga su se tjedna provodile različite aktivnosti uz naglasak na važnost zdrave i uravnotežene prehrane.

Učenici razredne nastave, u sklopu aktivnosti Mali kuhar za 6, pripremali su zdravu pizzu, dok su se neki učenici okušali u kućanskim poslovima u aktivnosti Šegrt za 6. Pokazali su tako  vještine šivanja gumba, pranja suđa, brisanja stolova, zabijanja čavala, a pritom se odlično zabavili. Učenici razredne nastave, za vrijeme trajanja projekta, užinali su u svojim učionicama sjedeći za svojim stolovima, njegujući tako zajedničko blagovanje i kulturu blagovanja. Tijekom sata razrednika učenici su izrađivali stripove i plakate s porukama o važnosti zdravog načina života.

Učenici predmetne nastave sudjelovali su u natjecanjima Kuhar za 6 i Majstor za 6, a svaki  je razred predstavljalo šestero učenika. Mladi kuhari okušali su se u pripremi tjestenine s povrćem te raznim azijskim umacima. Svakog dana proglašeni su pobjednici u kuhanju i kućanskim poslovima. Sve ove aktivnosti pažljivo je nadgledao školski žiri koji nije imao jednostavan zadatak jer su se učenici pokazali iznimno vješti u kuhanju i obavljanju kućanskih poslova. Učenici su također bili uključeni u izradu plakata i stripova o pravilnoj prehrani uz vodstvo razrednika te učiteljice likovne kulture, a njihovi radovi izloženi su na školskim hodnicima.

U petak 16. veljače održano je veliko finale svih pobjednika dana. Među učenicima predmetne nastave najboljim Šegrtima za 6 proglašeni su učenici 4. d razreda koji su se pokazali kao najvještiji i najbrži u kućanskim poslovima. Učenici ističu da su se jako trudili te da im je drago što su uspjeli biti najbrži.

Najboljim Kuharima za 6, nakon procjene žirija, proglašen je 7. c razred. Opisali su nam pripremu azijskog jela s mnogo povrća, začina, a kao najzanimljiviji začin naveli su soja sos. Otkrivaju nam da je da je tajna ovog uspjeha u dobroj organizaciji i podjeli zadataka, a tijekom kuhanja bili su vrlo uredni.

Među Majstorima za 6 pobjedu je odnio 6. d razred. Njihov tim je zadovoljan pobjedom, ali nisu iznenađeni jer im ovo nije prva pobjeda na takvome natjecanju.

Učenici s veseljem i motiviranošću sudjeluju u ovom projektu, a poručuju da uvijek nauče nešto novo. Ističu važnost samostalnosti u obavljanju svakodnevnih kućanskih poslova te se vesele svim budućim aktivnostima.

Tijekom ovog projekta učenici su dobili priliku istražiti raznolikost okusa, ali i osvijestiti  važnost zdravih prehrambenih navika. Interes i motivacija učenika najbolji su pokazatelj uspješnosti Zdravog tjedna. Vjerujemo da će učenici stečene vještine primjenjivati i nakon završetka projekta, čime će nastaviti njegovati zdrave životne navike.

Čestitamo svim učenicima i sudionicima ovog projekta!

Preostale fotografije možete pogledati u galeriji.