STEM mladi istraživači
Autor: Karmen Holenda, 26. 1. 2023.

Članovi STEM istraživačke grupe, učenici šestih razreda u svojim praktičnim radovima usavršavaju svoje vještine iz raznih područja prirodoslovnih predmeta. Pogledajte istraživački rad učenice Gabrijele Flajšek (6.a) iz područja astronomije: Zvijezde i zviježđa. Zviježđa su grupe zvijezda čiji je položaj na nebu ljudima pomagao u računanju protjecanja vremena , orijentaciji prilikom kretanja i pri izradi prvih geografskih karata.

Zvijezde su svemirska tijela koji se ne miču i stvaraju proces koji oslobađa veliku količinu svjetlosne i toplinske energije. Neke od najpoznatijih zvijezda su: Sirius, Kanop, Arktur, Vega, Kapela, Rigel, Kropion. Grupu zvijezda nazivamo zviježđe, a ljudi su ih grupirali i povezali zamišljenim linijama i dobili prepoznatljive likove (npr. Veliki Medvjed, Mali Medvjed, Orion, Vodenjak, Lira, Ždral).

Za prepoznavanje zviježđa koristila sam web aplikaciju “Sky Map Online“

( https://www.skymaponline.net/ ) . Tamo se mogu pronaći karta zvjezdanog neba sa bilo kojeg mjesta na Zemlji, na bilo koji datum. Nakon što sam unijela željenu lokaciju i željeni datum dobila sam poziciju zviježđa.

Istraživačko pitanje: Vide li se ista zviježđa ljeti i zimi?

Pretpostavka: Da, ista zviježđa se vide ljeti i zimi. Zvijezde su čitavo vrijeme jednako udaljene jedne od drugih ali se njihov ukupni položaj na nebu mijenja.

Postupak: Preko navedene stranice sam odabrala jedan datum zvjezdanog neba u Varaždinu u siječnju (u zimi) i u kolovozu (u ljeti) te sam ih usporedila.

Analiza: Ista zviježđa koja se vide su: Tarus, Auriga, Perseus, Camelopardalis, Ursa Minor, Draco, Hercules, Lyra, Bootes, Corora Borealis, Serpens Caput. Ta zviježđa se nisu mijenjala već su samo mijenjala položaj na nebu. Također sam primijetila i neka nova zviježđa.

Zaključak: Ista zviježđa se vide ljeti i zimi samo što su blago promijenila položaj. To znači da se zviježđa gibaju vrlo sporo, ne miruju, a veću promjenu nije moguće vidjeti tijekom čitavog ljudskog života.