Zaigraj (inter)aktivno! u VI. osnovnoj školi Varaždin
Autor: Nataša Narančić, 23. 1. 2023.

I ove godine Ministarstvo znanosti i obrazovanja financiralo je projekte u sklopu izvannastavnih aktivnosti, a VI. osnovnoj školi Varaždin odobrena su sredstva za prijavljeni projekt Zaigraj (inter)aktivno!

Cilj je projekta modernim društvenim igrama poboljšati proces učenja i poučavanja, razvijati emocionalnu inteligenciju i motoričke sposobnosti te poticati kreativnost i maštovitost.

Školi je za ovaj projekt odobreno 11.000,00 kn za nabavu društvenih igara koje će se koristiti za provođenje projektnih aktivnosti.

Prva je planirana aktivnost Upoznavanje s mehanikama i pravilima društvenih igara provedena 20. siječnja 2023. kada je školu posjetio član Udruge VAKUUM – varaždinske udruge za poticanje i promidžbu igranja društvenih igara Marin Domjanović. Učenicima petih i šestih razreda održao je u školskoj knjižnici uvodno predavanje o vrstama i temama društvenih igara, raznolikosti mehanika s kojima će se susresti igrajući moderne društvene igre te pravilima ponašanja tijekom igranja.

Učenici su saznali i za brojne srodne hobije usko vezane za igranje, a to su: sastavljanje i bojenje figura, maketarstvo te stvaranje vlastitih svjetova i avantura u igrama pripovijedanja.

Predavanje je zainteresiralo većinu sudionika te su, nakon razgledavanja komponenti, i sami poželjeli nešto zaigrati. Predavač im je zatim u manjim skupinama, sukladno njihovim interesima, pojasnio pravila igara koje su im dostupne u školskoj knjižnici, ali i onih iz vlastite kolekcije u kojoj ima više od 200 naslova.

Igre koje su učenike najviše zainteresirale, a dostupne su u školskoj knjižnici su: Coraquest – istraživanje fantastičnoga svijeta i zajedničko rješavanje zadataka; Ticket to ride – igra povezivanja gradova željezničkim linijama; Canvas – skupljanje slikovnih elemenata i njihovo slaganje u mala umjetnička dijela; Photosynthesis – sadnja šume i briga o njoj; Point salad – brzopotezna igra slaganja najbolje salate te Codenames – timska igra potrage za skrivenim pojmovima.

Radionica je završila dinamično - igrom Spyfall u kojoj je cilj igrača domišljatim pitanjima i suptilnim odgovorima otkriti špijuna.

Svi učenici koji su zainteresirani za igranje društvenih igara mogu se javiti školskoj knjižničarki za savjete i preporuke, a također i za uključivanje u brojne radionice i aktivnosti koje slijede.

Ostatak fotografija možete pogledati u fotogaleriji.