Obilježavanje Školskoga dana stripa povodom rođendana Miroslava Cmuka
Autor: Nataša Narančić, 13. 3. 2023.

Povodom 40. rođendana pokojnoga Miroslava Cmuka 3. travnja, u školi se pokreće obilježavanje Školskoga dana stripa koji će ujedno biti povezan s Danom darovitih učenika.

Radeći u školskoj knjižnici, Miroslav Cmuk utjecao je na popularizaciju stripa među mladima, a način na koji je pričao ne samo o stripovima nego općenito o knjigama i čitanju razlog je što su brojne generacije učenika zavoljele čitanje i pisanje. Bio je i autor brojnih slikovnica, zbirki eseja, članaka te romana pa će tako ovaj dan biti posvećen sjećanju na njega, kako bi se i nove generacije učenika mogle upoznati s njegovim radom i značajem koji je ostavio na prethodne generacije te s književnim djelima koja je ostavio u naslijeđe.

U knjižnici se uređuje stripovski kutak koji će služiti kao čitaonica stripa te kao prostor za razgovore o stripu. Stripovski će kutak, osim mjesta za čitanje i kvalitetno provođenje slobodnoga vremena, biti i mjesto brojnih aktivnosti koje za cilj imaju promicanje čitanja i interesa za stripove među učenicima i ostalim korisnicima školske knjižnice.

Na inicijativu učenika 5. a razreda i njihovih roditelja pokrenuta je i akcija Imaš li strip viška? u kojoj svi zainteresirani mogu školskoj knjižnici pokloniti strip i tako pomoći u izgradnji mjesta gdje će se trajno njegovati ljubav prema stripu.

Na sam Školski dan stripa bit će predstavljeni novi stripovi i prezentirane sve aktivnosti koje učenici već neko vrijeme intenzivno provode:

1) Svi učenici koji rado čitaju stripove moći će se priključiti Klubu stripoljubaca Miroslava Cmuka gdje će se s knjižničarkom redovito sastajati i razgovarati o pročitanim stripovima te pisati preporuke kojima će ovu umjetnost pokušati približiti učenicima koji se još uvijek nisu okušali u čitanju stripova. Klub već sada ima logo koji je izradio naš učitelj Likovne kulture Ivan Duić, a koji će se nalaziti i na naljepnicama koje će krasiti poklonjene stripove.

Izradi preporuka stripova mogu se priključiti svi zainteresirani stripoljupci, a na Školski dan stripa njihovi će radovi biti izloženi u školskoj knjižnici da ih svi mogu pročitati.

2) Učenici 5. a razreda rade i na čak dvjema društvenim igrama prema slikovnici Miroslava Cmuka Strašni Piki i strašljivi Riki koje će se moći zaigrati na dan prezentacije aktivnosti 3. travnja.

3) Skupina učenika radi na snimanju najave za slikovnicu Zmaj u krošnji kruške.

4) Na satu Hrvatskoga jezika učenici s učiteljicom Ivanom Canjugom rade na izradi letaka koji će služiti kao pozivnice za obilježavanje ovoga dana.

Strip je bio jedna od Miroslavovih najvećih ljubavi. O tome najviše svjedoči njegova izuzetno bogata privatna kolekcija koju je gradio od malih nogu i iz koje je uvijek pomno birao zanimljive i djeci primjerene naslove te ih uključivao u knjižnični fond.

Samo djelić njegove bogate zbirke možete pogledati na fotografijama u nastavku.

Zahvaljujemo svima koji su se priključili ovoj akciji i koji su pomogli da ona već sada bude toliko uspješna. Hvala našim vrijednim učenicima i roditeljima koji se uključuju u aktivnosti i pomažu u njihovoj provedbi. Također, hvala obitelji Cmuk na ustupljenim fotografijama.

Vidimo se na Školskom danu stripa!