Obilježavanje Međunarodnoga dana sreće i Svjetskoga dana pripovijedanja u školskoj knjižnici
Autor: Nataša Narančić, 24. 3. 2023.

Da je u knjižnici uvijek veselo, već je svima poznato, a posebno je zanimljivo bilo tijekom obilježavanja Međunarodnoga dana sreće i Svjetskoga dana pripovijedanja.

Učenici četvrtih i petih razreda u knjižnici igrali su društvene igre Tko želi biti milijunaš i Dixit i pritom se odlično zabavili.

U društvenoj igri Dixit cilj je rečenicom, kratkom pričom, stihom ili riječju opisati odabranu karticu, a ostali igrači tada biraju karticu iz svoje ruke koja najbolje odgovara zadanome opisu. Igrači nakon toga pokušavaju pogoditi koja je kartica pripovjedačeva, a bodovi im se dodjeljuju prema tome koliko su uspješno riješili taj zadatak.

Prekrasne slikovite kartice sadrže ilustracije fantastičnih bića, mjesta, predmeta, likova i priča. Dizajnirane su tako da sve imaju neki zajednički detalj pa igrači mogu pronaći razne načine kako ih povezati. Na taj se način kod učenika igrom razvija mašta te ih se potiče na pripovijedanje i stvaranje.

Istoga je dana održan prvi sastanak novoosnovanoga čitateljskog kluba Letači stranicama na kojem su se okupili ljubitelji knjiga istih razreda i razgovarali o djelima koja su im ostala u najljepšem sjećanju te o djelima koje žele pročitati u budućnosti. Učenici su istaknuli autora Davida Walliamsa kao jednog od najdražih pa je upravo njegova knjiga Dječak u haljini odabrana za prvo zajedničko čitanje. Roman Dječak u haljini prvo je Walliamsovo djelo koje je zbog pozitivnoga prikaza različitosti, prijateljstva i hrabrosti osvojilo brojne nagrade i postalo popularno među djecom diljem svijeta.

Svi prisutni bili su zadovoljni prvim sastankom te nestrpljivo iščekuju sljedeći kada će razgovarati o odabranoj knjizi.