Druženje u školskoj knjižnici povodom Noći knjige
Autor: Nataša Narančić, 24. 4. 2023.

Ovogodišnju manifestaciju Noć knjige obilježili smo raznim aktivnostima u školskoj knjižnici u petak 21. travnja.

Sve je započelo u 16 sati pisanjem priča uz pomoć kockica za pripovijedanje Rory's Story Cubes. Učenici su imali 20 minuta da od zadanih pojmova napišu kratku priču koristeći do 250 riječi, u čemu im se priključio i školski psiholog Leon Aleksić, a iste je pojmove knjižničarka upisala u Chat GPT te je priču te umjetne inteligencije zapisala na papir. Napisane priče učenici su stavili u kutiju, a nakon što su sve dovršene, naglas ih je čitala učiteljica Hrvatskoga jezika Ivana Zidar. Učenici su se, nakon što su poslušali priču, dizanjem ruke trebali izjasniti misle li da je određenu priču napisao čovjek ili umjetna inteligencija i u tome su uglavnom bili uspješni.

Ipak, Chat GPT ovaj ih je put svojom pričom uspio nadmudriti pa je većina zaključila da je njegovu priču napisao netko od učenika. Tek su kasnije, pomnom analizom teksta, primijetili da u priči ima dosta nelogičnosti i pogrešaka koje ne bi napravila stvarna osoba.

Nakon aktivnosti s pisanjem priča u knjižnici su nam se pridružili gosti iz VII. osnovne škole Varaždin u pratnji učitelja Povijesti Gorana Klepača i učiteljice Hrvatskoga jezika Adele Brozd koji su s našim učenicima sljedećih nekoliko sati igrali moderne društvene igre. Priključili su nam se i članovi udruge Vakuum koji su svima bili na raspolaganju za pomoć s učenjem pravila. Druženje uz igre trajalo je do kasnih večernjih sati, a učenici su naučili da su društvene igre, osim što su zabavne, jako dobre za poboljšavanje koncentracije i poticanje na razmišljanje, a i ono najvažnije – za stvaranje novih prijateljstava. Igre koje su igrali bile su tematski raznolike pa se tako tijekom te večeri uzgajao bambus, pomagalo se stablima da izrastu okretanjem prema suncu, natjecalo se u prikupljanju kamenja beskonačnosti, nastojalo se proširiti kraljevstvo pod morem i još mnogo toga.

Svi su se složili da je vrijeme prebrzo prošlo te su izrazili želju da se u budućnosti češće organiziraju takvi događaji. Zahvaljujemo gostima iz VII. osnovne škole na posjeti, a također i Marinu Domjanoviću, Željki Perić i Domagoju Vrčeku na strpljenju i podučavanju!