Kako nastaje slikovnica
Autor: Nataša Narančić, 26. 5. 2023.

Učenici naše škole 18. svibnja imali su priliku sudjelovati u inspirativnoj radionici izrade slikovnice. S procesom nastajanja slikovnice upoznao ih je Mihael Bađun, učitelj Likovne kulture u Osnovnoj školi Petrijanec, autor stripova, ilustrator nekolicine naslovnica knjiga, među kojima su i Zvučna čitanka, Zvučna čitanka 2, roman Zagorland te slikovnice Zmaj u krošnji kruške koja je nastala u suradnji s pokojnim knjižničarom naše škole Miroslavom Cmukom. Radionica je održana u školskoj knjižnici 18. svibnja, a na njoj je sudjelovalo više od 20 učenika od trećeg do šestog razreda.

Voditelj radionice na početku je, zajedno s učenicima, pročitao slikovnicu Zmaj u krošnji kruške komentirajući što se sve nalazi na ilustracijama. Zatim im je pokazao proces nastajanja likova, od pripremnih radova, do probnih ispisa nastalih nakon digitalne obrade ilustracija te su učenici trebali prepoznati i povezati pripremne skice sa završenim ilustracijama.

Da bi učenici i sami osjetili izazove izrade slikovnice, nakon analize slikovnice voditelj im je podijelio kratke ulomke iz slikovnice Miroslava Cmuka i Marijane Jelić Nasmijani san prema kojima su trebali izraditi vlastite ilustracije. Iako je stil svakoga učenika jedinstven, bilo je važno postići dogovor o izgledu likova - boji kose, odjeći i prijevoznom sredstvu kako bi slikovnica bila dosljedna.

Dva školska sata bila su dovoljna za nastanak izvrsnih ilustracija koje će voditelj radionice digitalno obraditi i objediniti te izraditi učeničku inačicu slikovnice Nasmijani san. Učenici, a i voditelj, bili su izrazito zadovoljni rezultatima. Slikovnicu željno iščekujemo, kao i nastavak suradnje s Mihaelom Bađunom u nekoj od budućih radionica.