U školskoj knjižnici održana radionica bojenja minijatura
Autor: Nataša Narančić, 31. 5. 2023.

Kao dio projekta Zaigraj inter(aktivno)! u srijedu 24. svibnja u našoj je školi održana radionica bojenja minijatura – minifigura za društvene igre u kojoj je sudjelovalo 19 zainteresiranih učenika od drugog do sedmog razreda. Minifigure, poput Warhammer figura, često su dio društvenih igara, a dizajneri ih koriste kako bi igre učinili vizualno privlačnijima i lako prepoznatljivima.

Figure uz igre obično dolaze neobojene kako bi se svim kreativcima pružila prilika da ih uz nekoliko jednostavnih tehnika i malo boje učine unikatnima i prilagode ih vlastitom ukusu. Upravo je zbog toga hobiju igranja društvenih igara srodan hobi bojenja minijatura za igre s kojim su se učenici upoznali na radionici.

Radionicu je vodio suradnik u projektu Marin Domjanović koji je u našoj školi gostovao i ranije predstavljajući razne moderne društvene igre i uvodeći učenike u njihove raznolike svjetove.  Učenicima je na taj način pružena mogućnost učenja osnovnih tehnika bojenja te stvaranja vlastitoga seta figura. Zadatak im je bio slijediti intuiciju i emocije te napraviti jedinstven proizvod. Pritom su se upoznali s osnovnim tehnikama bojenja, miješanjem boja, sjenčanjem,  naglašavanjem detalja.

Koristeći akrilne boje namijenjene bojenju figura, upoznali su se s odgovarajućem konzistencijom boje, načinima pravilnoga nanošenja boje, čestim pogreškama i načinima kako ih izbjeći.

Učenici su uspješno svladali izazove ove radionice te pokazali da mogu biti izrazito kreativni.

Zainteresiranost naših učenika za ovaj hobi privukao je interes i svjetski poznatog proizvođača boja i figura koji je školi donirao veliku količinu materijala te je u sklopu projekta u planu ovu priču nastaviti dodatnom naprednom radionicom bojenja te radionicom za početnike.