Poziv na Europsko juniorsko natjecanje u robotici
Autor: Margareta Živković, 31. 5. 2023.

U Varaždinu se od 7. do 10. lipnja održava RoboCup Junior 2023. europsko natjecanje u robotici za dob do 19 godina. To je prilika našim učenicima da uživo vide što sve mogu roboti u rukama njihovih vršnjaka.

RoboCup Junior je međunarodna znanstvena inicijativa osnovana 1997. godine s ciljem unapređenja robotike i s ciljem promicanja interesa i prakse, kao i poznavanja srodnih znanosti: mehatronike, računalnih znanosti, elektronike, mehanike, interneta i umjetne inteligencije. Jedan od ciljeva organizatora je promocija znanja iz STEM područja, prepoznatljivost i vidljivost Hrvatske kao zemlje u kojoj se ulaže u inovativnost, popularizaciju znanosti i potiče poduzetničko usmjeravanje u nove tehnologije i procese.

Nakon 12 godina vrhunskih rezultata na svjetskim, europskim i međunarodnim RoboCup Junior robotičkim natjecanjima RoboCup Junor Federacija povjerila je Hrvatskoj organizaciju  4. europskog RoboCupJunior 2023. natjecanja u robotici koje će se održati u Varaždinu od 7. do 10. lipnja 2023. godine u Areni Varaždin, Šetalište Franje Tuđmana 1, Varaždin

Bit će to 4 dana vrhunske robotike, razmjene znanja i iskustava i prilika za zabavu uz učenje.

Pozivamo učenike zainteresirane za STEM područje jer program vrlo je bogat i zanimljiv.

U 3 glavne kategorije natjecanja moći će vidjeti kako roboti, plešu, glume i pjevaju (On stage),  koje su sve mogućnosti i sposobnosti robota u spašavanju žrtava (Rescue) te navijati na nogometnim utakmicama na kojima su roboti glavni igrači (Socer).

U Varaždin dolazi 510 natjecatelja u dobi od 6 do 19 godina, raspoređenih u 160 natjecateljskih timova iz 15 europskih zemalja, Južne Koreje, Egipta i Izraela. U pratnji 230 mentora natjecat će se u 15 podkategorija natjecanja.

Ulaz u Arenu Varaždin je slobodan, a natjecanje se održava prema sljedećem programu:

srijeda, 7. lipnja

11,00     svečano otvorenje