Biološko vrtlarenje
Autor: Karmen Holenda, 6. 6. 2023.

Učenici viših razreda, članovi vrtlarske grupe, marljivo rade u školskom vrtu od početka školske godine. Uče osnove biološkog vrtlarenja, pri čemu uče o kvaliteti tla, postupku malčiranja, sadnji biljaka i prirodnoj zaštiti biljaka.

Upoznavaju najčešće štetnike i prirodne načine njihovog uklanjanja. Najsretniji je dan kada se doma donesu plodovi svojega rada.

Fotogalerija

U jesen prošle godine, vrijedni su mladi vrtlari posadili lukovice luka srebrenca, običnog i ljubičastog luka, a uz luk i tri vrste salate. Kroz zimu gredice su bile zaštićene pokrovom koji sprječava smrzavanje biljaka. Prazne gredice su zaštićene folijom koja sprječava razvoj korova. Pripremili smo „juhu“ od koprive za zaštitu i prihranu biljaka.

U proljeće je uklonjen zaštitni pokrov, pregledane su biljke, postavljen je svježi malč od slame. Doma se nosio mladi luk, taman uz blagdan Uskrsa.

Ove godine vrtlarima najviše problema stvaraju gladni puževi koji marljivo jedu mlade biljke i sadnice. Protiv njih borimo se ručnim uklanjanjem, zamkama od pive, pepelom od drveta i kukuruznim brašnom. Koliko smo uspjeli, pogledajte na našim slikama. Nedavno smo posadili presadnice raznih vrsta rajčica i paprika. Očekujemo još plodove salate, mrkve, peršina i češnjaka.

Neke presadnice su kupljene na gradskoj tržnici, a veći broj presadnica rajčica i salate su donirane. Ovom se prigodom najljepše zahvaljujemo svima koji su nam donirali materijal i druga sredstva za rad u vrtu.

Također pozivamo učenike viših razreda, koje zanima proizvodnja vlastite hrane, da nam se pridruže. Slobodno pokucajte na vrata biološkog kabineta. Dobro nam došli!

vaša učiteljica Karmen