Sviranje na boomwhackersima
Autor: Tena Glavak, 14. 6. 2023.

Učenici članovi školskog pjevačkog zbora tijekom ovog su se mjeseca na probama upoznavali s novim instrumentima koji su im poslužili za sviranje melodije ili pratnje u već naučenim pjesmama.

Riječ je o boomwhackersima – raznobojnim plastičnim zvučnim cijevima različitih duljina (a samim time i različitih tonskih visina). Izumio ih je Amerikanac Craig Ramsall nadahnjujući se već postojećom tradicijom sviranja na raznovrsnim predmetima iz svakodnevice.
Ti su instrumenti vrlo pogodni za sviranje u osnovnim općeobrazovnim školama jer za sviranje učenici ne moraju poznavati notno pismo već sviraju prema pojednostavljenom koloriranom notnom zapisu – tzv. šarenoj partituri.

Ton se dobiva udaranjem cijevi o dlan, bedra, jednom cijevi o drugu ili o neki drugi predmet. Na boomwhackersima se jednako lako izvode jednostavne melodije kao i prateći akordi koji obogaćuju cjelokupnu izvedbu pjesama.

Učenici su jako motivirani, brzo savladavaju tehniku sviranja razvijajući osjećaj za tempo, ritam i melodiju, njeguju zajedništvo i timski rad te se pritom odlično zabavljaju!