Novigradsko proljeće 2024. – nove spoznaje, iskustva i druženja
Autor: Ivana Canjuga, 18. 4. 2024.

Škola stvaralaštva 34. „Novigradsko proljeće“ radionički je sedmodnevni program sa zajedničkom temom u svim radionicama za iznimno motivirane i potencijalno darovite učenike osnovnih škola u jezično-umjetničkom području (do 300 učenika, od toga do 30 učenika srednjih škola) i učitelje / nastavnike / stručne suradnike (dalje hospitanti) koji su se istaknuli svojim radom u jezično-umjetničkom području (40 hospitanata). Organizatori su Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Agencija za odgoj i obrazovanje u suradnji s Osnovnom školom – Scuola elementare Rivarela, Novigrad.

Ovogodišnja tema programa bila je krug.

Cilj Škole okupljanje je motiviranih i darovitih učenika u radionicama jezično-umjetničkoga područja, poticanje učenika i hospitanata na stvaralački rad stručno-umjetničkim vođenjem te poticanje kreativnosti kod učenika i hospitanata kao komponente darovitosti. Učenici i njihovi mentori obogatili su svoje znanje i vještine u jezično-umjetničkom području u radu s učenicima, voditeljima radionica i ostalim hospitantima.

Unutar jezično-umjetničkih područja: riječ, zvuk, slika i pokret; rad je bio organiziran u 19 radionica: Literarna, Izrada slikovnice, Scenska, Novine na internetu, Radijska, Televizijska, Filmska, Skladateljska, Scenska glazba, Pjevanje, Aranžiranje i glazbena produkcija, Plesna, Cirkuske vještine, Vizualna umjetnost – kiparstvo, Slikarsko-scenografska, Keramičarska, Lutkarska, Fotoradionica i Digitalna ilustracija. Tijekom rada ostvarena je integracija i korelacija s drugim radionicama te je završni produkt predstavljen u dvama zajedničkim programima – koncertom u crkvi svetog Pelagija i završnim predstavljanjem svih radionica na kraju procesa rada.

VI. osnovna škola Varaždin ove je godine nakon dugo vremena imala svoje predstavnike koji su bili pozvani na program nakon odabira između mnogo prijavljenih učenika i mentora. Budući da je velik interes za Školu, učenica Elizabeta Canjuga i njezina mentorica Ivana Canjuga, potrudile su se oko prijave i pisanja motivacijskog pisma te prilaganja traženih dokumenata. Elizabeta je prijavila Fotografsku radionicu, a njezina mentorica Scensku i obje su bile pozvane u željene radionice. Novigradsko proljeće trajalo je od 6. 4. do 13. 4. 2024.

Osim samih radionica, za sve sudionike bili su organizirani i zabavni sadržaji su hotelu. Tako je tu bilo kvizova, izbora najtalentiranijeg izvođača, disko glazbe, plesa, escape roomova, a jedan od najzanimljivijih događaja bio je „Zvijezde pjevaju i plešu“. Učenici su nastupali s voditeljima radionica u fantastičnim plesnim i pjevačkim točkama koje su sve oduševile.

Uz rad i zabavu, hospitanti su imali zadatak pripremiti prezentaciju o brendiranju proizvoda iz svoga kraja tako da je skupina Ivane Canjuga nazvana „Grofice“ prikazala ponešto o tradicionalnim i zaštićenim jelima iz Varaždinske županije, kako se izrađuju „cekeri“ te razni oblici iz „kinča“.

Učenica i njezina mentorica oduševljene su sudjelovanjem u Školi stvaralaštva „Novigradsko proljeće“ te se nadaju prijavi i pozivu i sljedeće godine.

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.