Školski debatni klub VI. OŠ Šestica sudjelovao na Međunarodnom debatnom kampu u Zagrebu
Autor: Zdenka Šopar, 25. 4. 2024.

Šestica, jedini aktivni debatni klub u Varaždinskoj županiji i članica Hrvatskoga debatnoga društva, redovito sudjeluje u debatnim turnirima i natjecanjima, a prošli je tjedan bila jedna od pet pozvanih hrvatskih ekipa na Međunarodnom debatnom kampu (FAKE - Fundamental Argumentation Knowledge and Education) koji je trajao od 15. do 21. travnja u sklopu Erasmus projekta, zajedno s debatantima iz Slovenije, Češke i Italije.

Našu su ekipu predstavljale sedmašice : Gabrijela Flajšek, Sara Mikulić i Mila Šekez, a voditeljica kluba je Zdenka Šopar.

Tijekom pet radnih dana polaznici su razvijali vještine i stekli znanja iz područja građanskog odgoja i obrazovanja. Zahvaljujući radu debatnih trenera iz zemalja Europske unije, sudionici su imali priliku učiti strani jezik, upoznati vršnjake iz različitih zemalja te produbiti debatna znanja; usavršiti komunikacijske vještine, sposobnost suradnje i kritičkoga mišljenja te se zabavili uz društvene igre, filmsku večer i odlazak u zagrebački ZOO.

Aktivnosti su se provodile na pet lokacija: u hostelima Biro i  ChillOutka, Osnovnoj školi Ksavera Šandora Gjalskog Zagreb, uredu HDD-a te II. gimnaziji.

Posljednji dan Kampa završio je Međunarodnim turnirom na kojem je sudjelovalo 27 ekipa, a debatanti su debatirali na tezu: Učitelji ne bi trebali imati javni profil na društvenim mrežama te na tezu: Debata ne bi smjela imati natjecateljski karakter.

Voditeljica Šestice Zdenka Šopar ujedno je položila sudački  ispit za Karl Popper debatni format te VI. OŠ Varaždin poziva sve škole iz Varaždina i Županije da ustroje školske debatne klubove kako bismo mogli promicati debatu i održavati turnire u Varaždinu.