Od 5. do 8. (predmetna nastava)

Klikom na svakog pojedinog učitelja možete vidjeti sve vijesti koje je učitelj objavio vezano uz svoj predmet i rad u školi ili možete pogledati popis kronološki objavljenih vijesti ispod popisa učitelja.

Individualni razgovori

Predmet _ Učitelji __ Predmet _ Učitelji

Hrvatski jezik

Zdenka Šopar, Ivana Canjuga, Anita Perkov, Martina Špičko   Geografija   Vera HlapčićAlenka BađunBojana Perko

Engleski jezik   Andreja Remar Vidrač, Tina Ivčić, Filip Novosel, Natalija Hranjec   Povijest   Vera HlapćićBojana Perko

Njemački jezik

Natalija Hranjec, Dajana Leich, Marijana Martinec

Glazbena kultura   Ružica Kapitan

Matematika   Nina Prašnjak, Vedana Herman, Dario Maltarski, Elizabeta Borovec   Likovna kultura   Ivan Duić

Fizika   Jelena Bajkovec   Tehnička kultura   Marko Martinec

Kemija   Karmen Holenda, Mihaela Vrbnjak Grđan   TZK   Marinka MakTomica Kanoti

Priroda    Karmen Holenda, Mihaela Vrbnjak Grđan, Valentina Lukić

Vjeronauk

Ljiljana Posavec ZavrtnikSanja MalbašićTomislav RoguljaJanja Fotak

Biologija   Karmen HolendaMihaela Vrbnjak GrđanValentina Lukić   Informatika   Jelena Bajkovec, Dario MijačDanijel Lukić

Veliki tjedan u vrijeme pandemije - priprema u obitelji za najveći kršćanski blagdan
Autor: Kristina Roginek, 9. 4. 2020.

Veliki tjedan započinje na Cvjetnicu, odnosno nedjelju prije Uskrsa. U Velikom tjednu imamo tri dana koje također nazivamo velikima, a to su: Veliki četvrtak, Veliki petak i Velika subota. U svakome od tih dana se prisjećamo određenog Isusovog događaja koji je bio put prema Uskrsu.

Veliki četvrtak

Na veliki četvrtak Isus slavi posljednju večeru sa svojim učenicima. Uskraćeni za ljepotu toga jedinstvenoga zajedničkoga slavlja, kršćanska se obitelj okuplja na molitvu u kojoj se spominje: dara euharistije, dara ljubavi iskazane u činu Isusova pranja nogu apostolima, dara svećeničke službe u Crkvi, dara zajedništva s Isusom u molitvi u Getsemanskome vrtu. S obzirom na ne mogućnost prisustvovanja obredima Velikog četvrtka, postoji mogućnost slavljenja obreda unutar obitelji. Hrvatski institut za liturgijski pastoral pripremio je tekst molitvenog slavlja Velikog četvrtka u obitelji koji možete pogledati na poveznici u nastavku:

Veliki petak

Na Veliki petak Isus umire na križu. Upravo je to razlog zašto je taj dan predviđen za post i nemrs, kao znak našeg odricanja i znak zahvalnosti za Isusovo trpljenje koje je podnio za nas. Post za katolika znači uzeti samo jedan puni obrok u danu. Nemrs znači redovito jesti (uobičajena tri obroka dnevno), ali da to ne bude meso. Kada je i post i nemrs, znači da se jede jedan puni obrok u danu koji ne sadrži meso (obično se ne jedu ni mlijeko, jaja i mliječni proizvodi). Više od toga nije zapovjeđeno, ali je vrijedno i mnogi poste češće  i strože: “o kruhu i vodi”. Post je obvezatan za katolike od navršene 18. do započete 60. godine života: na Pepelnicu i na Veliki petak. Dobrovoljno ga mogu činiti i mlađi i stariji od ovih dobnih odrednica.

Prijedlozi za  slavlje Isusove muke na Veliki petak  obitelji:

Velika subota

Na Veliku subotu Isusovo tijelo počiva u grobu. Život i smrt Kristovu prenesimo u svoj život. Treba umrijeti kroz žrtvu i pokoru da bi Krist po ljubavi živio u nama. A tada slijedimo Kristov put sa željom da postanemo suotkupitelji svih duša. Moramo dati život za druge. Jedino tako živjet ćemo životom Isusa Krista; postati s njim jedno.

S obzirom da  zbog trenutne situacije ne možemo sudjelovati uživo  na obredima Velikog tjedna, imamo priliku obrede pratiti putem svojih ekrana, bilo televizije bilo interneta i na taj način se pripremiti za Uskrs. Biskupi preporučaju da se prati prijenos obreda UŽIVO, a ne snimka zbog ujedinjenosti vjernika u molitvi u trenutku obreda. Prijenose na televiziji možemo pratiti na Hrt 3 i Vtv-u (prijenos iz varaždinske katedrale).

Hrt 3:

• Na Veliki četvrtak u 18 sati
  • Na Veliki petak u 18 sati
  • Na Velika subota u 18 sati
  • Na Uskrs u 10 sati (Hrt 1)

Vtv:

• Na Veliki četvrtak u 19 sati