Shema školskog voća
Autor: Mario Stančić, 26. 11. 2015.

Slijedom izvrsnih rezultata provedbe Sheme školskog voća u ovoj školskoj godini, Republika Hrvatska će od školske godine 2014./2015. provoditi Shemu školskog voća i povrća u svim razredima od 1. do 8. osnovne škole.

Cilj Sheme školskog voća i povrća je oblikovanje prehrambenih navika djece i ograničavanje unosa hrane s visokim sadržajem masti, šećera i soli kako bi se spriječila debljina i bolesti uzrokovane neadekvatnom prehranom te omogućavanje školskoj djeci dodatnog obroka svježeg voća ili povrća.

U tekućoj školskoj godini u Shemi školskog voća sudjeluje 720 osnovnih škola odnosno 138.501 učenika od 1. do 4. Razreda. Od slijedeće školske godine priliku da sudjeluje uShemi školskog voća i povrća dobilo je ukupno 330 889 učenika od 1. Do 8. razreda u 884 osnovne škole u Republici Hrvatskoj koji će se voće i povrće nuditi kao zaseban obrok, kontinuirano kroz cijelu školsku godinu, neovisno od obroka u okviru redovite školske prehrane.

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je na stranicihttp://www.apprrr.hr/trzisna-potpora-53.aspx popis dobavljača koji ispunjavaju uvjete javnog natječaja i koji će školama sa kojima sklope ugovore isporučivati voće i povrće kao i popis škola sa ukupnim brojem učenika po školi koji mogu sudjelovati u Shemi školskog voća i povrća.

Tijekom dosadašnje provedbe Sheme školskog voća isporučeno je više od 600.000 kg voća i povrća učenicima od 1. do 4. razreda u 720 osnovnih škola.